Trening mentalny – hit czy kit?

0

Sport to nie tylko siła i sprawność psychiczna, ale i psychiczna oraz mentalna. Zwiększa się zapotrzebowanie na trenerów personalnych i sportowych psychologów i to pokazuje, jak duże znaczenie we współczesnym sporcie ma silna psychika.

Czym jest trening mentalny?

Trening mentalny to element coachingu. Nie powinno się tego mylić z psychologią, ponieważ coaching to nie to samo co psychologia. Co prawda coachowie bazują na psychologicznych „sztuczkach”, ale nie mogą pracować jako psycholodzy i nie zastępują ich, o czym trzeba pamiętać. Trening mentalny jest zatem trenowaniem swojej mentalności i sortowaniem priorytetów. Według coachów, dobrze wyważona mentalność jest drogą do sukcesu i powinna pomóc sportowcowi osiągnąć cel.

Zalety treningu mentalnego

Dzięki treningowi mentalnemu, połączonemu z pracą z psychologiem oraz coachem, sportowiec faktycznie może poczuć się silniejszy psychicznie. Psychiczna siła jest istotna z tego względu, że im lepiej znamy swoją psychikę i to, co na nas działa, tym trudniej nas złamać, a wiadomo, że w sporcie porażki i kontuzje są nieuniknione. Sportowiec nie powinien dopuścić do tego, by jego kariera złamała się po jednej przegranej czy przez kontuzję, która wykluczy go na jakiś czas z brania udziału w zawodach. Trening mentalny powinien pomóc zawodnikowi przygotować się do stawienia czoła przeciwnikom. Ponadto, trening mentalny ma także za zadanie odnalezienie złotego środka między wiarą w siebie, a wiarą w swoje możliwości. Według ideologii treningu mentalnego, jeśli sportowiec nie wierzy w siebie, a jest dobrze przygotowany, nie wygra; kluczem do sukcesu powinna być wiara w siebie.

Wady treningu mentalnego

Przyglądając się bliżej ideologii, jaką przedstawia trening mentalny, nachodzą człowieka wątpliwości, ponieważ jeśli kluczem do sukcesu ma być wiara w siebie i swoje zwycięstwo, to znaczy, że sportowiec nie musi się skupiać się aż tak na trenowaniu ciała. Jeśli zawodnik zbyt mocno skupi się na treningu mentalnym i zrezygnuje z intensywnych ćwiczeń fizycznych, może niemiło się rozczarować, jeśli przegra, co negatywnie wpłynie na jego kondycję psychofizyczną.