Rozliczenie podatku z zagranicy

0

Prawda jest taka, że rozliczenie podatku z zagranicy to fizyka kwantowa dla osób, które na ten temat nie mają bladego pojęcia. Równocześnie jednak jest to też obowiązek, z którym trzeba się zmierzyć. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

 

Kiedy trzeba zrobić?

 

Termin związany z rozliczeniem podatku z zagranicy, jak można się domyślić, nie jest jednoznaczny, bowiem jest on ściśle związany z tym, jak wygląda treść umowy podatkowej z państwem, w którym taki dochód powstał.

 

W związku z tym, aby rozliczyć się prawidłowo, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, o jakiej konkretnej sytuacji podatkowej mowa i z jakim państwem mamy do czynienia. Jeśli chodzi o rozliczenie podatku z zagranicy – rezydencja podatkowa zdaje się być najważniejszym aspektem. Niektórzy sądzą, że to obywatelstwo bądź miejsce zameldowania jest kluczowe dla daty i innych wskazań związanych z rozliczeniem. Nic bardziej mylnego, a jeśli już to raczej samo fizyczne przebywanie w danym kraju ma istotne znaczenie.

 

Jak wszystko wyliczyć?

 

Zatem rozliczenie podatku z zagranicy jest strasznie skomplikowane i jeśli ktoś chce wiedzieć, jak to wszystko policzyć to albo powinien zacząć studiować księgowość i poświęcać każdą chwilę na poznanie prawa podatkowego, albo – zatrudnić kogoś, kto już posiadł taką wiedzę.

 

Ma to również związek z tym, że rozliczenie może być różne, bowiem tak samo, jak różne mogą być, państwa w których można było zrobić dochód, tak samo różne mogą być metody rozliczenia podatku. Jedną z metod obliczenia podatku jest metoda wyłączenia z progresją, inną – metoda odliczenia proporcjonalnego. Oczywiście nie do nas zależy wybór, z jakiej metody skorzystać, w oparciu o osobiste preferencje. Metodę obliczenia podatku określa konkretna umowa wskazująca na konieczność i stosowność unikania tzw. podwójnego opodatkowania.

 

Tutaj również najmądrzejszym sposobem na legalne rozliczenie podatku z zagranicy, jest zasięgniecie porady u specjalisty, który zwyczajnie na tym temacie zna się doskonale i za uczciwą cenę zrealizuje te naprawdę, jak widać skomplikowane obliczenia podatkowe.