Jak kształtują się zarobki w Czechach?

0

Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej umożliwia swoim obywatelom podjęcie pracy w innych krajach do niej przynależących bez żadnych formalności. Jednym z takich krajów są Czechy, których bliskość kwestie językowe oraz bliskość kulturowa przyciąga osoby poszukujące pracy. Co sprawia, iż to właśnie tam opłaca się pracować?

 

Praca Czechy

Czechy cechują się dobrą koniunkturą, ich gospodarka wyprzedza polską, a bezrobocie spadło do najniższego poziomu w historii tego kraju i wynosi zaledwie 2,5%. Polacy pracujący w Czechach chwalą sobie takie kwestie jak:

  • dobre warunki socjalne,
  • brak ciągnących się w nieskończoność procedur urzędowych,
  • przejrzyste i niższe podatki,
  • a także światopogląd Czechów.

 

Jak wygląda życie w Czechach?

Na podstawie opinii internautów, którzy przenieśli się do Czech można zauważyć, iż twierdzą oni, że ich koszty życia spadły. Przekonują, iż nieruchomości są o wiele tańsze, urzędy i prawo przyjazne dla ludzi, a sami Czesi pozytywnie nastawieni do życia i innych osób.

Praca w Czechach – zarobki

Czeskie firmy gwarantują Polakom nie tylko bardzo dobre warunki pracy, ale i rozsądne wynagrodzenie oraz szeroki dostęp do benefitów (transport, dofinansowanie do posiłków, itp.). Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy za granicą, najpierw warto zapoznać się z opiniami o pracownikach w Polsce. Zawarte są tam najlepsze oferty pracy, informacje na temat zarobków oraz o przebiegu rekrutacji.

Zarobki w Czechach są uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy oraz od doświadczenia i wykształcenia pracownika. Tak więc, ciężko jest dokładnie sprecyzować ile można zarobić pracując u naszych sąsiadów. Przykładowo w jednym z ogłoszeń o pracy do policji miejskiej w Pradze, pracodawca na początek  oferuje 28000- 30000 koron brutto oraz różne benefity. Ponadto jednoosobowa działalność gospodarcza jest w stanie osiągnąć przychód około 5000zł,a po odprowadzeniu podatku i obowiązujących składek pozostaje kolejno:

  • w Polsce – ok. 3060zł,
  • w Czechach – ok. 4200zł.

Kolejnym przykładem jest praca w markecie jakim jest Lidl. Podejmując się pracy w Czeskim Lidlu można zarobić od 28 tys. koron (ponad 1000 euro) do nawet 38 tys. brutto (1500 euro) w większych miastach jak np. Praga.

Znalezienie pracy w Czechach przez pracowników sektora motoryzacyjnego, produkcyjnego oraz logistycznego nie powinno być niczym trudnym. Zapotrzebowanie jest głównie do pracy przy liniach produkcyjnych i w fabrykach, ponieważ Czechy odgrywają istotną rolę w przemyśle motoryzacyjnym w Europie.