Najczęstsze dolegliwości kobiece po porodzie

0

Kobiety po porodzie doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości. Występują one nie tylko w okresie połogu, ale również później. Ciało kobiety po porodzie zmienia się, czasem już nie odwracalnie, co jest przygnębiające dla młodych mam. Jednak to nie jedyny problem, z jakim muszą się borykać.

Dolegliwości po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Niezależnie od rodzaju rozwiązania ciąży, przez kilka tygodni wydzielają się odchody popołogowe, które zmieniają swoje zabarwienie i obfitość, aż do 6 tygodni po porodzie. W tym czasie wydzielina zaczyna zanikać. Do lekarza należy się zgłosić również wtedy, gdy kobieta zacznie gorączkować, źle się czuć, a wydzielina stanie się cuchnąca. Konsultacji wymaga też silny ból brzucha i parcie na pęcherz połączone z bolesnym oddawaniem moczu.

Po porodzie naturalnym pojawiają się problemy z bólem krocza, szczególnie po nacięciu i założeniu szwów. Ważne jest wietrzenie krocza i higiena, jednak jeśli pojawia się opuchlizna, ostry ból lub wysięk, konieczna jest wizyta u lekarza.

Rana po cesarskim cięciu również powinna być obserwowana- jeżeli pojawią się niepokojące objawy np. zaczerwienienie, ból i twardość brzucha w okolicy cięcia, należy zgłosić się do lekarza.

Skutki porodu dosięgają także piersi, dziecko zaczyna uczyć się ssać, zatem nieprzyzwyczajone brodawki, często pękają, powodując ból. W takiej sytuacji należy stosować specjalne maści do brodawek sutkowych. W kilka dni po porodzie pojawia się tzw. nawał mleczny, który może prowadzić do zapalenia piersi- wtedy może pojawić się gorączka, osłabienie, ból mięśni i dreszcze. W czasie nawału pokarmu należy często dostawiać dziecko do piersi, robić ciepłe okłady lub okłady z pokrojonej kapusty.

Następstwa porodu przedłużające się w czasie.

Kobiety często zgłaszają się do lekarza z problemem nietrzymania moczu, który pojawia się zwykle po jakimś wysiłku fizycznym. Dzieje się tak ze względu na osłabienie mięśni dna miednicy. Równie często kobiety borykają się z hemoroidami, które mogą im towarzyszyć przez wiele miesięcy.

Częstszą przypadłością kobiet po porodzie, niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy cesarskie cięcie, jest ból podczas stosunku. Czasami jest to tylko nieznaczny dyskomfort, ale wszystkie kobiety są zgodne, iż życie seksualne po porodzie jest zupełnie inne. Przyczyną tego zjawiska jest zwykle suchość pochwy, która ma związek ze spadkiem estrogenów. W ciąży estrogeny mają bardzo wysoki poziom i zanim organizm wróci do normy i wszystkie przemiany hormonalne odzyskają swój naturalny rytm, kobieta nie tylko musi uporać się z uczuciem dyskomfortu w czasie stosunku, ale także z pieczeniem i świądem śluzówki pochwy. Ponadto, również okres laktacji nie sprzyja odpowiedniemu nawilżeniu okolic intymnych, gdyż także wiąże się ze zmianami hormonalnymi. W tym przypadku, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie pochwy stosując np. Vagisan, NeoVaginal, Intimel, które mają za zadanie łagodzić dolegliwości takie jak: pieczenie, świąd oraz ból podczas stosunku płciowego.