Niesamowity single jersey. Krótkie dzieje dzianiny z rolującym się brzegiem – od rybaków z samotnej wyspy przez Coco Chanel do współczesnej garderoby

0
Bright multi-colored fabrics in rolls lie in a row on the counter of the oriental market

„Widzi pan, moja fortuna powstała dzięki staremu dżersejowi, który nałożyłam, ponieważ w Deauville było zimno”. Kto tak opisał swój sukces? Te słowa wypowiedziała legendarna kreatorka mody, Coco Chanel w jednym z wywiadów. W ten sposób przyznała, że jednym z najważniejszych składników jej sukcesu stał się splot stworzony i używany na wyspie położonej na Kanale La Manche.

Genialny splot – ta dzianina znajduje dziś bardzo szerokie zastosowanie

Dziś dzianina zwana dżersejem to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywany bardzo szeroko. Znakomicie nadaje się do wytwarzania okryć wierzchnich (to właśnie z tego splotu uszyto nieśmiertelne dwuczęściowe kostiumy Coco Chanel). Już na wyspie żony rybaków używały go do wyrobu mocnej bielizny i koszul dla swoich mężów. Jego najpopularniejsza, bawełniana wersja sprawdza się przy produkcji t-shirtów, leginsów i innych elementów garderoby kojarzących się wybitnie z wygodą i luzem. Poza tym single jersey, charakterystyczny materiał, który bezbłędnie rozpoznamy po lekko zwijających się brzegach, jest pierwszym wyborem twórców elegantszych kreacji. Jeśli dodamy do tego robocze zastosowania do podszewek i wkładek do butów, uzyskamy prawdziwie uniwersalny składnik współczesnej mody.

Single jersey potrafi chronić przed chłodem, oczywiście proporcjonalnie w stosunku do grubości dziadziny

Dżersej współcześnie wykonuje się z wysokiej jakości bawełny lub bawełny z dodatkiem elastanu. Oprócz odmiany single jersey, która jest dzianiną jednostronną, wytwarza się również jego grubszą, dwustronną wersję. Wciąż jednak podstawą dzianiny jest splot, który wymyślono lata temu na wyspie, od której wzięłą ona swoją nazwę. Co ciekawe, wciąż często można spotkać również dżersej wytworzony klasycznie z wełny – będzie on również odpowiedzialny za doskonałe właściwości termoizolacyjne ubrania. Wpływ na to ma nie tylko tworzywo, lecz także sam układ oczek. Nawet cienka bluzka z bawełnianego single jersey może ochronić przed nagłym podmuchem wiatru nad morzem.