Ziołowe szampony – czy warto je polecać?

0

Zioła mogą poprawić wygląd włosów, ponieważ mają one właściwości regenerujące i kondycjonujące. Zioła także skutecznie myją pasma. Decydując się na ziołową pielęgnację, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób używać ziół oraz jakie rośliny są odpowiednie do konkretnego rodzaju włosów. To właśnie przy zastosowaniu takiej wiedzy wymyślono taki preparat, jak ziołowy szampon. Jakie zioła powinny znaleźć się w jego składzie i czy warto go polecać?

Ziołowy szampon – roślinne substancje regenerujące i kondycjonujące

Ziołowy szampon w domowej pielęgnacji ma dwa oblicza. Po pierwsze, jest preparatem wykonanym na bazie naturalnych surowców, a po drugie – kupując gotowy preparat, można oszczędzić dużo czasu spędzonego na przygotowywaniu ziołowych maseczek na włosy. Warto jednak wiedzieć, jakich ziołowych substancji szukać – czy to w sklepie jako surowce, czy też w składzie gotowych kosmetyków. Stawiając na naturalną pielęgnację, warto znać takie substancje jak:

  • Substancje kondycjonujące włosy – kwasy tłuszczowe, oleje roślinne (a dokładniej trój glicerydy w nich zawarte), białka roślinne, roślinne kwasy organiczne (cytrynowy, mlekowy, jabłkowy, glikolowy), woski roślinne.
  • Substancje regenerujące włosy – fosfolipidy, ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, aminokwasy, lipidy.

Ziołowa pielęgnacja włosów

W zależności od typu włosów inne zioła powinny dominować w składzie szamponu do włosów. Tak więc:

  • Włosy normalne – w tym przypadku można stosować różne zioła o właściwościach regenerujących i kondycjonujących. Rekomendowany jest szampon, który zawiera małą ilość składników tłuszczowych (zwłaszcza olei roślinnych). Skóra głowy działa właściwie, więc nie ma potrzeby dodatkowo jej natłuszczać. Przyjacielem włosów normalnych jest przede wszystkim aloes, który znany jest z właściwości nawilżających. Co więcej, warto poznać lipę drobnolistną, która nawilża włosy, jak i wygładza je oraz natłuszcza. Szampon z mydlnicą także świetnie sprawdzi się w przypadku włosów normalnych.
  • Włosy suche i zniszczone – w przypadku włosów zniszczonych i suchych, niezalecane jest ich częste mycie. Nie powinno ono również być zbyt długie, a temperatura wody powinna być niska. Takie warunki zapobiegają dodatkowemu przesuszeniu włosów. Do mycia włosów zniszczonych i suchych rekomenduje się delikatne kosmetyki, jak i łagodne szampony dla najmłodszych. Świetnie sprawdzą się także szampony zawierające mydlnicę. Włosy suche i zniszczone nie lubią wapiennej, twardej wody. Zaleca się płukać je więc przegotowaną wodą albo stosować płukankę kondycjonującą z lipy.
  • Włosy przetłuszczające się – w tym przypadku zaleca się myć je często letnią wodą oraz unikać podrażniania na skutek częstego czesania włosów. Szampony ziołowe mogą hamować pracę gruczołów łojowych i łagodzić ewentualne stany zapalne. Co więcej, zioła opóźniają przetłuszczanie. Do pielęgnacji tego typu włosów najlepiej sprawdzą się rośliny wykazujące właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, takie jak: dąb szypułkowy, oczar wirgilijski, orzech włoski, herbata chińska, szałwia lekarska czy dąb bezszypułkowy.