Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

0

Przykry zapach z ust może utrudniać kontakty towarzyskie i odbierać pewność siebie. Jest to problem nie tylko kosmetyczny, ale również zdrowotny, ponieważ może świadczyć o chorobach. Regularne mycie zębów nie zawsze może pozbyć się brzydkiego zapachu z ust. W takich sytuacjach warto znaleźć przyczynę problemu.

Dlaczego brzydko pachnie z ust?

Często brzydki zapach z ust jest spowodowany nieprawidłowym szczotkowaniem zębów i języka. Prowadzi to do gromadzenia się resztek pokarmu w jamie ustnej czy uchyłkach przełyku – to raj dla bakterii i procesów gnilnych. Przykry zapach z ust mogą powodować infekcje gardła, migdałków, zatok, górnych dróg oddechowych, Poza tym źródłem problemu może być żołądek, a dokładnie refluks żołądkowo- przełykowy, zaleganie pokarmu w żołądku oraz związane z tym problemy z trawieniem, zapalenie błony śluzowej żołądka. Zdarza się, że przykry zapach z ust jest związany z niewydolnością wątroby czy w ekstremalnych przypadkach zaawansowanymi zmianami nowotworowymi w okolicach jamy ustnej, krtani, dróg oddechowych, przełyku, żołądka.

Zwalczanie przykrego zapachu z ust uzależnione jest od przyczyny.

Zwalczanie przykrego zapachu z ust jest uzależnione od źródła problemu i w pierwszej kolejności rozpocząć stosowne leczenie. Podstawą eliminacji halitozy, czyli brzydkiego zapachu z ust jest dokładne czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki, nici dentystycznej oraz płynów do płukania. Jeżeli nie ma możliwości umycia zębów i języka, warto stosować specjalne spraye odświeżające oddech lub bezcukrowe, przeciwpróchnicze gumy do żucia. Warto sięgać również po tabletki do ssania, zawierające cynk, który wchodzi w reakcje z lotnymi związkami siarki.

Przykry zapach z ust a domowe sposoby.

W halitozie można stosować również domowe sposoby np. żucie cynamonu, goździków lub anyżu po każdym posiłku. Jeśli problem dotyczy tylko jamy ustnej, można przygotować ziołowe płukanki z rumianku lub szałwii. Warto wypróbować koktajli owocowych, gdzie bazą są: natka z pietruszki, brzoskwinia, mango lub marchewka. Dzięki polifenolom zawartym w zielonej herbacie, bakterie w jamie ustnej nie namnażają się, co może pomóc w zwalczaniu halitozy. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, konieczne jest ograniczenie, a nawet wykluczenie używek. Alkohol, papierosy, kawa, a nawet mocna herbata, mają negatywny wpływ na oddech, dlatego należy je odstawić.

Problem brzydkiego zapachu z ust często zaczyna się już w jelitach, dlatego trzeba zadbać o florę bakteryjną. Jogurty i kiszonki namnażają dobre bakterie, a jednocześnie niwelują wolne związki siarki.