Objawy raka prostaty

0

Człowiek mimo, iż chce żyć zdrowa oraz cieszyć się każdą chwilą nie zawsze jest w stanie przewidzieć chorób oraz schorzeń z którymi przyjdzie mu się zmagać. Jedną z nieoczekiwanych chorób może być rak prostaty. Należy zapoznać się z jego objawami, aby móc rozpoznać go tak szybko jak tylko się da.

Rak prostaty dotyka całkiem spore grono mężczyzn, właśnie dlatego konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi objawami oraz skutkami ubocznymi choroby.

Jak objawia się choroba?

Pierwszy etap choroby z reguły nie wiąże się z żadnymi symptomami, co przekłada się na to, że ludzie przeważnie nie mają pojęcia, że ich organizm zmaga się z niepowołanymi gośćmi. Jako, że bezobjawowej choroby nie można samodzielnie rozpoznać, konieczne jest regularne odwiedzanie lekarza i udawanie się na kontrole. Niemniejsze znaczenie odgrywa również wiedza posiadana przez współczesnych mężczyzn. Jakie badania umożliwiają stwierdzenie raka prostaty? Mowa przede wszystkim o badaniu PSA – we krwi kontroluje się stężenie antygenu swoistego dla stercza. Wyniki są jednoznaczne, im większe stężenia PSA, tym większa jest możliwość na pojawienie się nowotworu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak właściwe stężenie PSA, w związku z czym badania tego typu mimo wszystko pozostawiają wiele do życzenia. Diagnostyka nowotworu odbywa się także przy pomocy badania gruczołu krokowego do którego używa się odbytu.

Inna grupa pacjentów narzeka na zaburzenia mikcji, w tej sytuacji objawy są bardzo podobne jak w przypadku przerostu gruczołu krokowego. Mowa o częstym oddawaniu moczu, do tego wielokrotnie w porze nocnej. Panowie muszą żyć z parciem naglącym, poczuciem dyskomfortu w trakcie mikcji, a do tego odczują oni, że ich pęcherz pozostaje cały czas pełny, a mocz oddawany jest w formie wąskiego, wolny płynącego strumienia. Grono panów zmaga się z bólem brzucha występującym normalnie, jednakże nie wpływającym w radykalny sposób na funkcjonowanie człowieka.

Wielokrotnie panowie w pierwszej kolejności zauważają przerzuty do układu kostnego. Jednakże w późniejszej fazie choroby można zmagać się z bólem oraz dyskomfortem w okolicy nerek oraz zastojem w układzie kielichowo-miedniczkowym. Jest to efekt naciekania śródściennych odcinków moczowodów. Najmniejsza grupa panów wskazuje na obrzęk kończyn dolnych, prącia oraz moszny.