Sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu rodzicowi

0

Dzieci potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej dlatego, że najważniejsze jest dla nich zaspokojenie własnych potrzeb i całą resztę mają gdzieś. Czasem przytrafiają się sytuacje, które nie są od nich zależne, a rodzic musi być na nie przygotowany.

Od dawna po Internecie krąży mem, na którym jest ubrane niemowlę w kurtkę, czapkę, buty szalik i wszystko, co jest potrzebne do wyjścia, a pod spodem napisane są słowa: ”nareszcie mogę zrobić kupę”. I tak to właśnie wygląda najczęściej. Czasem jest to jednak choroba, przez którą nie możemy iść do pracy. Wszystkie te sytuacje są wpisane w życie rodziców.

Biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka często jest spowodowana wirusem, zjedzeniem czegoś nieświeżego lub częściej czegoś znalezionego i nie do końca czystego. U starszych dzieci wystarczy odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. U niemowląt biegunka może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić do odwodnienia i znacznej utraty ciała w krótkim czasie. Biegunka u dziecka może powodować odparzenia pieluszkowe. W trakcie biegunki należy grubo smarować okolice odbytu tłustym kremem, tak aby stworzyć dodatkową barierę między podrażnioną skórą a zawartością pieluszki. Każda choroba, w tym biegunka u dziecka, jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Oparzenie

Nawet nie zauważymy kiedy dziecko urośnie na tyle, aby ściągnąć na siebie kubek z gorącą kawą lub talerz zupy. Dlatego najlepiej, nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi, wypracować u siebie nawyk, aby gorące rzeczy stawiać wysoko i nie na serwetkach, które maluch może ściągnąć. Jeżeli jednak dojdzie do poparzenia, należy natychmiast zacząć schładzać oparzone miejsce i zdjąć ubranie, ale najlepiej rozciąć tak, żeby nie zrywać naskórka. Jednocześnie należy wezwać pogotowie.

Zadławienie

Jeżeli cokolwiek dostało się dróg oddechowych dziecka i utrudnia oddychanie, należy działać szybko. Należy jak najszybciej ułożyć dziecko na wznak głową w dół i wykonać pięć uciśnięć na klatce piersiowej jak do masażu serca tylko zmniejszą częstotliwością. Następnie należy odwrócić dziecko głową do dołu po skosie i twarzą do podłogi, a następnie kilka razy uderzyć z wyczuciem w okolice międzyłopatkową aż do usunięcia.