Argumenty do rozwodu — co będzie ważne dla sądu?

0
Argumenty do rozwodu - co będzie ważne dla sądu

Rozwód i przygotowania do niego to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Często w trakcie tracimy już zimną krew, a racjonalne myślenie zdaje się być poza naszymi możliwościami. Warto więc dobrze przygotować się do sprawy rozwodowej i stworzyć listę argumentów dla sądu.

Jakie argumenty mogą stanowić podstawę do rozwodu?

W momencie przygotowania do sprawy rozwodowej powód, czyli strona pozywająca powinien mieć przygotowane argumenty wniesienia pozwu. Dobrze jest przygotować taką listę w konsultacji ze specjalistą. W poszukiwaniu odpowiedniej pomocy w swojej okolicy wsparciem może okazać się google, wystarczy wpisać np. adwokat rozwód kraków. Do listy argumentów do rozwodu, dobrze jest też wskazać pozostałe oczekiwania wobec ex partnera. Często to właśnie potrzeby i oczekiwania obu stron są kwestiami spornymi, jak podział opieki nad dziećmi, kwestie majątkowe czy orzeczenie o winie. Warto mieć na uwadze, że szczególnie w takich przypadkach pozew powinien być poparty argumentami świadczącymi o konieczności rozstania. Sąd analizował je pod kątem tego, czy są one rzeczywistą przyczyną rozpadu małżeństwa. Argumenty rozwodowe powinny być prawdziwe i uzasadnione, ale co właściwie możemy wskazać przed sądem? Najczęściej wskazywanymi argumentami rozwodowymi są na przykład: zdrada lub pozory zdrady małżeńskiej, uzależnienia, przemoc psychiczna i fizyczna. Lista powodów do orzeczenia rozwodu będzie pomocna nie tylko przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. Warto przed rozprawą ustalić z małżonkiem wspólne argumenty i trzymać się ich podczas postępowania. Jeśli uda się omówić najważniejsze kwestie, rozwód przebiegnie sprawnie i bez zbędnych nerwów.

Jakie są podstawy do orzeczenia rozwodu?

Dobrze przygotowana lista argumentów pomoże nam uniknąć zaskoczenia podczas rozprawy, gdy sędzia będzie zadawał nam pytania, które pozwolą ustalić, czy wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, które jest podstawą orzeczenia rozwodu. Stwierdzenie to oznacza, że pomiędzy partnerami ustały wszelkie więzi tworzące małżeństwo, czyli fizyczna, duchowa i gospodarcza. Warunkiem dodatkowym jest trwanie takie stanu, aby nie istniały przesłanki do naprawy relacji małżeńskiej — przyjmuje się, że są to minimum 3 miesiące.