Melisa lekarska nie tylko na sen

0

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o melisie, gdyż słynie przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających oraz nasennych. Posiada ona jeszcze inne zalety, chociażby wspiera trawienie oraz łagodzi mdłości występujące w ciąży. Dlaczego warto pić melisę?

Melisa lekarska – samo zdrowie

Melisa znana jest również pod nazwą cytrynowe ziele, gdyż pachnie ona bardzo specyficznie i nie sposób jej pomylić z innym ziołem. Jest ona znana ze swoich właściwości medycznych, właśnie dlatego jest używana już od wielu dziesiątek pokoleń. Przede wszystkim słynie ona jako rozwiązanie na sen oraz uspokojenie zszarganych nerwów. Melisa posiada jednak jeszcze więcej właściwości. Sprawia ona, że pamięć zaczyna lepiej funkcjonować, a człowiek nie ma większych problemów z koncentracją oraz skupianiem uwagi. Olejek melisowy sprawdza się jako środek grzybobójczy oraz bakteriobójczy, dlatego można używać go w przypadku opryszczek, grzybicy oraz do złagodzenia użądleń owadów.

Melisa, a raczej napar przyrządzony z jej liści to idealne rozwiązanie w przypadku napięcia nerwowego, rozdrażnienia, dużych ilości stresu, nadmiernego przemęczenia oraz stanach lękowych. Warto po nią sięgać także w przypadku uporczywych bóli głowy, również migren. Stany depresji mogą być leczone oraz wspierane przy pomocy naparów z melisy. Wypicie kubka naparu przed snem sprawi, że zasypianie nie będzie stanowiło problemu, a cała noc powinna przebiec bez pobudek, co przekłada się na więcej energii o poranku oraz lepszy nastrój.

Melisa radzi sobie świetnie w przypadku problemów z trawieniem, sprawia, że zostają wydzielane większe ilości soku żołądkowego oraz żółci. Przekłada się to na pobudzenie apetytu. Polska kuchnia ma to do siebie, że powoduje zaparcia oraz jest ciężka, po obfitym posiłku warto napić się melisy, aby odczuć znaczną ulgę. Jest to trunek, który należy obowiązkowo spożyć po obfitej wigilijnej uczcie. Niektórzy sięgają po nią w przypadku stanów skurczowych jelit oraz dróg żółciowych, które są bolesna oraz mogą wywoływać kolki. Melisa wykazuje działanie wiatropędne oraz delikatnie moczopędne.

Już ostatnia zaleta związana z piciem melisy polega na zapobieganiu miażdżycy, gdyż redukuje ona stężenia cholesterolu występującego we krwi. Sprawia ona także, że proces utleniania lipidów w wątrobie nie przebiega tak szybko, co również wpływa na poprawę kondycji zdrowia.

W związku z wymienionymi właściwościami, warto wypijać minimum jedną filiżankę melisy dziennie, dla zdrowia oraz spokojnego snu.