Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością

0
toaleta dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia na swojej drodze napotykają mnóstwo przeszkód, które nie pozwalają im na normalne funkcjonowanie. W tym przypadku termin przeszkody należy rozumieć bardzo dosłownie, gdyż dotyczy on szeregu barier architektonicznych. To samo tyczy się pomieszczenia, jakim jest toaleta dla niepełnosprawnych, która nie do końca została przystosowana dla takich osób.

Toaleta dla niepełnosprawnych — co należy wiedzieć?

‌Korzystanie z toalety może być dla osób z niepełnosprawnością czasem większym wyzwaniem niż pokonanie maratonu. Zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym poruszających się na wózkach. Wszystko związane jest, z tym, że wpierw muszą one pokonać drzwi, a kolejno np. przesiadać się z wózków pod prysznic czy na WC. Dlatego tak istotne jest dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej w sposób odpowiadający jej potrzebom oraz tak, aby mogła z niej korzystać samodzielnie i w sposób niezmniejszający jej komfortu.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych — porady i wytyczne

Choć prawo normuje toalety dla osób niepełnosprawnych, to w przypadku sprecyzowania wymiarów, jakie warto w niej zachować, nie zostawia wiele wytycznych.

Przepisy rozporządzenia głoszą, iż toaleta dla niepełnosprawnych powinna zawierać przestrzeń manewrową, która wynosi 150 cm na 150 cm. Drzwi do WC dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości. Natomiast kabina prysznicowa zawierająca urządzenia dla niepełnosprawnych powinna mieć minimum 2.5 m kw i szerokość 150 cm.

Co więcej, wymiary i wysokości montażu poszczególnych elementów wyposażenia toalety powinny podlegać następującym normom:

  • Prysznic — minimalna powierzchnia brodzika powinno wynosić 90/90 cm, natomiast wysokość zawieszenie prysznicowego od 43 do 48 cm od ziemi. Ważne, aby kratka prysznicowa znajdowała się pod siedziskiem.
  • Umywalka — przestrzeń manewrową przed umywalką najlepiej, aby wynosiła 120 na 90 cm, gdzie dłuższy bok leży na osi umywalki, przy czym pod nią może się znajdować maksymalnie 45 cm tej przestrzeni. Spod umywalki powinien znajdować się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, a więc na wysokości minimum 70 cm. Minimalna szerokość umywalki to 60 cm. Uchwyty dla osób niepełnosprawnych powinny zostać zamontowane na wysokości 80-85 cm.
  • Miska ustępowa — wysokość miski ustępowej powinna wynosić 45-50 cm od podłoża, jej długość co najmniej 70 cm, a odległość między przednią krawędzią maski a pozwalającym na zachowanie siedzącej pozycji oparciem – 55 cm.