Z czym na co dzień muszą zmagać się osoby z niepełnosprawnościami?

0
uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Na ogół przyjęło się przekonanie, iż osoba niepełnosprawna ruchowo to taka, która na co dzień porusza nie na wózku inwalidzkim. Jednak jest to jedynie jedna z wielu grup ludzi zmagających się z niepełnosprawnościami. Na co dzień muszą one zmagać się z wieloma najróżniejszymi utrudnieniami, które pokonują dzięki pewnym udogodnieniom dla nich przeznaczonym, jak na przykład uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych. Z czym dokładnie muszą zmagać się takie osoby?

W jaki sposób funkcjonują osoby z czterokończynowym porażeniem ruchowym?

Osoby z czterokończynowym porażeniem (tetraplegia) na co dzień potrzebują pomocy w jedzeniu, piciu, ubieraniu, toalecie, a także w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Mimo dużego wsparcia ze strony rodziny, dobrej rehabilitacji, elektrycznego wózka, nie są one w stanie pokonać wszystkich barier. Tak więc w takich przypadkach likwidacja progów czy też uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych mogą okazać się niewystarczające. Dzięki elektrycznym wózkom osoby z tego typu niepełnosprawnością są w stanie samemu np. Korzystać z komunikacji miejskiej. Jednak nie mogą one wyjść z domu, jeśli nikt nie pomoże w ubraniu się.

Z czym wiąże się niepełnosprawność ruchowa?

Trzeba wziąć pod uwagę, iż niepełnosprawność ruchowa to również np. Przykurcze czy niedowłady. Niejednokrotnie borykają się z tym osoby cierpiące na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Często te osoby zmagają się z niedowładem jednostronnym, który sprawia, że ruchy nogi lub/i ręki są ograniczone. Zdarza się, iż osoby takie poruszają się samodzielnie, jednak np. Szybkie podbiegnięcie do autobusu stanowi dla niech ogromny problem.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to za mało — z jakimi barierami spotykają się osoby z dysfunkcjami ruchowymi?

Niekorzystne warunki atmosferyczne to ogromna bariera w przemieszczaniu się osób korzystających z wózków inwalidzkich. Przy czterokończynowym porażeniu ciężko jest korzystać z komputera, czy też złożyć długopis. Osoby z takimi dysfunkcjami spotykają się z takimi problemami jak na przykład bariery architektoniczne, które wielokrotnie znajdują się w ich najbliższym otoczeniu, np. Brak podjazdów w najbliższym otoczeniu, czy też niedostosowana łazienka w domu.