Jak zmotywować się do działania?

0

Każdy z nas z pewnością miał kiedyś problem ze zmotywowaniem się do jakiegoś konkretnego zajęcia. Niezależnie od tego do czego motywacja jest nam potrzebna, warto wdrożyć w życie kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w jej osiągnięciu.

Sprecyzuj dokładny plan

To, co często zniechęca nas do podjęcia jakichkolwiek działań, to brak odpowiednio skonstruowanego planu całego przedsięwzięcia. Jeśli mamy zamiar schudnąć, nauczyć się materiału na trudny egzamin czy wykonać skomplikowany projekt, najczęściej nie wiemy, jak się za to w ogóle zabrać. Sam początkowy moment działania jest często najtrudniejszy. Dlatego też wystarczy, że na zwykłej kartce napiszemy dokładny plan, który będziemy realizować później krok po kroku. Warto pamiętać, aby plan ten był jak najbardziej precyzyjny – na przykład załóżmy sobie, że codziennie o godzinie 19 idziemy biegać, bądź siadamy do nauki. To pomoże nam przede wszystkim w pokonaniu lenistwa.

Stawiaj sobie realne cele

Jeśli mamy do zrobienia coś, co wymaga dużego wysiłku i nakładu pracy, warto wyznaczyć sobie w trakcie wykonywania naszego zadania kilka mniejszych celów, które po drodze musimy zrealizować. Wówczas całe przedsięwzięcie nie będzie wydawało nam się aż tak trudne i wręcz niemożliwe do wykonania. Będziemy stopniowo odhaczać kolejne mniejsze, zrealizowane już zadania, aż wreszcie dojdziemy do tego, że złożą się one na cały nasz projekt. Tak więc na przykład jeśli chcemy schudnąć, wyznaczmy sobie cel – „w miesiąc schudnę 3 kilogramy” i dążmy do tego, aby go zrealizować. Po kilku miesiącach zorientujemy się, że nasz plan został wykonany całkowicie.

Poszukaj pomocy z zewnątrz

Często wsparcie bliskich jest nieocenione w realizacji naszych celów. I choć motywację musisz znaleźć przede wszystkim w samym sobie, to jednak warto mieć kogoś, kto wspomoże w trudnych chwilach choćby dobrym słowem. Nie tylko jednak bliscy mogą pomóc nam w zrealizowaniu naszych zamierzeń. Solidny bodziec do działania mogą dać nam na przykład książki motywacyjne. Czasem warto bowiem sięgnąć po dawkę inspiracji z zewnątrz. Pamiętajmy jednak, aby książki motywacyjne po które sięgamy, napisane były przez specjalistów. W przeciwnym razie możemy wręcz zniechęcić się do realizacji naszego celu. Pamiętaj jednak, że jeśli w samym sobie nie znajdziesz odpowiedniej dawki motywacji, to prawdopodobnie nie wykonasz nigdy swojego zadania. Książki motywacyjne mogą być tu tylko dodatkiem.