Zioła niewskazane w ciąży

0

Wartości zdrowotne ziół są nie do przecenienia. Stosowane w formie naparów, ekstraktów, suplementów i przypraw, są popularnym i naturalnym sposobem na wiele dolegliwości, a także podnoszą walory smakowe i jakościowe potraw. Okres ciąży jest jednak czasem kiedy niektóre z ziół mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Aloes

Aloes jest rośliną o ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Niestety, w okresie ciąży należy go wykluczyć z diety, ponieważ może wywołać przekrwienie miednicy mniejszej i przedwczesne skurcze macicy.

Cynamon

Ta pozyskiwana z kory cynamonowca przyprawa ma wielu zwolenników, zarówno ze względu na piękny aromat, jak i smak. W ciąży lepiej jednak ograniczyć jego stosowanie, ponieważ duża ilość tej przyprawy może być szkodliwa. Przyczyna tkwi w zawartej w cynamonie kumarynie. Substancja ta może wpłynąć na wystąpienie wad rozwojowych u płodu oraz zwiększa ryzyko poronienia.

Szałwia, rozmaryn, tymianek

Zioła te stosowane są zarówno w ziołolecznictwie, jak i w gastronomii. W ciąży nie zaleca się spożywania szałwii ze względu na możliwość wystąpienie przedwczesnego porodu. Prócz tego szałwia wpływa hamująco na laktację.

Senes i kruszyna

Te dwa naturalne preparaty są niezwykle skutecznym środkiem przeczyszczającym. W czasie ciąży  lepiej zrezygnować z ich stosowania, ponieważ mogą wywołać przedwczesne skurcze. Prócz tego zbyt intensywne spożywanie obu ziół może spowodować biegunkę, a przez to odwodnienie i dalsze problemy zdrowotne. Dodatkowo senes przenika do mleka matki.

Cząber

Cząber jest stosowany jako przyprawa, szczególnie do dań mięsnych. Stosowany w dużych ilościach powoduje przekrwienie narządów rodnych, co może mieć wpływ na wystąpienie przedwczesnego porodu.

Lukrecja

Lukrecja jest rośliną stosowaną w lecznictwie oraz składnikiem słodyczy o tej samej nazwie, popularnych zwłaszcza w krajach skandynawskich. Zawarta w lukrecji glicyryzyna ma pośredni wpływ na poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zbyt wysoki poziom kortyzolu może wpłynąć na wystąpienie przedwczesnego porodu, przyspieszyć dojrzewanie płciowe oraz obniżyć poziom rozwoju intelektualnego u dziecka.

Pozostałe zioła

Pozostałe zioła mogące wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży to między innymi kozieradka, koper (olejek), piołun, mącznica czy jałowiec.