Prostatę ma każdy!

0

Prostata to gruczoł występujący w organizmie męskim, który odgrywa bardzo ważną rolę. A mianowicie umożliwia on spłodzenie potomstwa. Jednakże oprócz pozytywnych cech może przysporzyć wielu problemów. Czy można im zapobiegać?

Profilaktyka najważniejsza

Popularne przysłowie informuje, że lepiej zapobiegać niż leczyć i tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku prostaty. Mimo, iż panowie nie przepadają za kontrolowaniem narządów płciowych, gdyż nie chcą oni przyjmować do wiadomości, że coś jest z nimi nie tak, należy schować dumę do kieszeni i pomyśleć o własnym zdrowiu. Konieczne jest udanie się na badania sprawdzające w jakim stanie znajduje się omawiany gruczoł. Badanie to skierowane jest do panów w każdym wieku, jednakże po ukończeniu przez mężczyznę 40 roku życia należy wykonywać je przynajmniej raz w roku. Z kolei 50 letni mężczyzna powinien dodatkowo oznaczyć poziom PSA w surowicy krwi. Omawiane badanie muszą być wykonane przede wszystkim przez osoby, które posiadają przypadki chorób zarówno w najbliższej, jak i dalszej rodzinie.

Zapobieganie chorobom gruczołu prostaty powinno odbywać się w towarzystwie właściwej diety. Musi ona obfitować przede wszystkim w znaczne ilości przeciwutleniaczy oraz substancji przeciwnowotworowych. Nie może zabraknąć witamin D, E, C, likopenu, izoflawonoidów oraz polifenoli. Występują one zarówno w warzywach, jak i owocach. Konieczne jest sięganie przede wszystkim po dynie, pomidory, brokuły, cytryny, soję, kapustę, a także czerwoną paprykę. W diecie muszą wystąpić również oleje roślinne i ryby. Dobre efekty przynosi również picie zielonej herbaty.

Każdy mężczyzna powinien mieć świadomość, że prostata mimo iż odgrywa bardzo ważną rolę, stanowi duże zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia mężczyzny. Nie należy więc tematu tego ignorować oraz zachowywać się jakby problem ten nas nie dotyczył. Świadomość zagrożenia stanowi ogromny krok do zapobiegania chorobom, albo szybką reakcję w trakcie ich wystąpienia. Badania należy więc wykonywać regularnie, a do tego konieczne jest nakłanianie do nich innych członków rodziny bez względu na wiek. Cale szczęście, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Jednakże, mimo wszystko nie każdy mężczyzna w dzisiejszych czasach bada się. Zróbmy wszystko aby zmienić tę sytuację.