Częste wzdęcia – co robić?

0

Przemieszczające się bąbelki w brzuchu, które znacznie powiększają obwód naszego brzucha, powodują ból, uczucie ciężkości i często zakłopotanie. Jest wiele przyczyn powstawania wzdęć i znalezienie jej pozwoli się raz na zawsze pozbyć kłopotu.

Dieta i dania powodujące gazy

Każdy z nas przynajmniej kilka razy do roku zmaga się ze wzdęciami. Zazwyczaj dzieje się to kiedy w okresie świąt lub na imprezie rodzinnej zjemy potrawę, która powoduje gazy np. bigos, fasolkę po bretońsku. Jest to jak najbardziej normalne i nie trzeba się doszukiwać choroby w takich sytuacjach. Niektóre potrawy szczególnie te na bazie roślin strączkowych czy kapustnych powodują wzdęcia. Aby zmniejszyć tę właściwość, doświadczone gospodynie dodają do potraw kminek lub koperek.

Tempo jedzenia

Ważne jest również tempo spożywania posiłków. Jeżeli jemy szybko i niedokładnie rozdrabniamy pokarm w jamie ustnej, a dodatkowo popijemy jakimś napojem gazowanym, wzdęcia gotowe. Nie trzeba dodawać, że prawidłowo zbilansowana dieta, o odpowiedniej ilości kalorii dla danej osoby jest podstawą przy walce ze wzdęciami.

Alergie pokarmowe

Wzdęcia mogą się pojawić również po spożyciu pokarmów, które teoretycznie nie powinny ich powodować np. pomidory, pieczywo. Wtedy bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z alergią pokarmową bądź nadwrażliwością na niektóre pokarmy. Nie ma na to innej rady niż wystrzegać się jedzenia, które powodują tę przykrą dolegliwość. Alergie pokarmowe są źródłem nie tylko problemów z układem pokarmowym, ale również różnych chorób autoimmunologicznych.

Bakterie jelitowe

Powodem powstawania zwiększonej ilości gazów jelitowych mogą być także zaburzenia równowagi bakterii jelitowych, szczególnie po kuracji antybiotykowej. W takim przypadku należy przez określony czas przyjmować probiotyki i zadbać o obecność kiszonek w diecie. Doraźnie można pomóc sobie przy wzdęciach, przyjmując preparaty takie jak Ulgix, Azulan, Espumisan. Pomocne mogą być herbatki na wzdęcia, ruch i lekki masaż brzucha.