Wanna czy prysznic dla osoby starszej – co wybrać?

0

Osoby w podeszłym wieku bardzo często zaczynają mieć problem z poruszaniem się. Przez to właściwie każda czynność życia codziennego może stać się prawdziwym problemem. Szczególnie kłopotliwa może okazać się kwestia kąpieli. Jakie udogodnienia dla seniora zastosować i co wybrać – prysznic czy wannę?

Prysznic z krzesełkiem dla seniora

Osoby starsze niestety bardzo często nie mają możliwości skorzystania z różnego rodzaju dostępnych na rynku udogodnień dla osób w podeszłym wieku lub osób niepełnosprawnych. Często wynika to niestety z ich ograniczonych możliwości finansowych. Dostosowanie łazienki do potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnej często przekracza budżet, jakim dysponują te osoby.  Warto jednak zdecydować się choćby na najmniejsze kroki, które mogłyby w jakikolwiek sposób ułatwić im życie. Takim udogodnieniem może być na przykład zamontowanie pod prysznicem specjalnego krzesełka. Często bowiem osoby starsze nie mają siły na długotrwałe stanie pod prysznicem, co uniemożliwia im codzienną dokładną higienę ciała. Ich mięśnie stają się coraz bardziej osłabione, a dolegliwości ze strony układu kostnego z wiekiem nasilają się. Dlatego też idealnym rozwiązaniem dla seniora będzie krzesełko zamontowane pod prysznicem, na którym będzie mógł usiąść podczas codziennej higieny. Nie można zapominać też o specjalnych uchwytach, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko upadku pod prysznicem, a podnoszenie się i siadanie na siedzisku będzie w pełni bezpieczne. Często bowiem w przypadku seniorów dochodzi do wypadków właśnie pod prysznicem – najczęściej są to różnego rodzaju skomplikowane złamania kości, które spowodowane są upadkami. Jak jednak wiemy, każdy tego typu uraz u osoby starszej jest dużo bardziej uciążliwy niż u osoby młodej i zdrowej. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko upadków warto pod prysznicem zamontować matę antypoślizgową. Na śliskich płytkach osobie starszej jest bowiem dość trudno utrzymać równowagę, co sprawia, że każdy prysznic staje się bardzo ryzykowny dla ich zdrowia, a nawet życia. Jeśli projektujemy łazienkę od podstaw, warto pomyśleć również o prysznicu bezprogowym. Wysoki próg przy wejściu pod prysznic również stanowi duże ryzyko potknięcia się i tym samym wypadku tragicznego w skutkach. Zamiast standardowych ścianek prysznica warto zamontować wodoodporne zasłony, dzięki którym zminimalizujemy prawdopodobieństwo urazów spowodowanych przez uderzenia w twarde prysznicowe ścianki.

Wanna dla seniora wyposażona w drzwi

Chcąc dostosować łazienkę do potrzeb osoby starszej stajemy przed dylematem – wanna czy prysznic? Najczęściej wybieramy prysznic, gdyż naturalnie wydaje nam się on bardziej odpowiedni i przede wszystkim dużo bezpieczniejszy niż wanna. Może się jednak zdarzyć, że osoba starsza czy niepełnosprawna powinna zażywać kąpieli leczniczych i poddawać się specjalnym zabiegom fizjoterapeutycznym. Wówczas wanna wydaje się być niezbędnym elementem łazienki. Oczywiście najbardziej komfortową sytuacją byłoby wyposażenie tego pomieszczenia zarówno w prysznic, jak i wannę. Tylko nieliczni jednak mogą sobie na to pozwolić, przede wszystkim ze względu na ograniczony metraż łazienki. Jeśli więc jesteśmy zmuszeni zdecydować się na wannę, warto dostosować ją do potrzeb osoby starszej. Wanna dla seniora powinna być wyposażona przede wszystkim w odpowiednie, wygodne siedzisko. Dodatkowo, tak jak pod prysznicem, należy zamontować w wannie bezpieczne uchwyty. Idealnym rozwiązaniem jest, aby wanna dla seniora wyposażona była w specjalne drzwiczki, dzięki którym starsza osoba będzie mogła wygodnie wchodzić do wanny, bez ryzyka potknięcia się i licznych urazów.