Bambus — materiał o wielu zastosowaniach

0
Bambus — materiał o wielu zastosowaniach

Od kilku lat można zaobserwować coraz to większe zainteresowanie tkaninami bambusowymi oraz produktami z bambusa. Wokół tematu pojawiło się wiele mitów. Jednak czy pieluchy bambusowe i inne produkty dla niemowląt wykonane z tego materiału są tak dobre, jak się o nich mówi?

Tkanina bambusowa — ogólna charakterystyka

Bambus jest wyjątkowo odporną rośliną, która jest przyjazna dla środowiska. W związku z faktem, że rośnie bardzo szybko, nie stosuje się w jej uprawie przyspieszaczy wzrostu i nawozów. Bambus jest także odporny na szkodniki, przez co nie potrzebuje zastosowania pestycydów, czy też innych środków owadobójczych.

Włókna wykorzystywane do produkcji tkanin bambusowych otrzymywane są metodą wiskozową, a więc w wyniku obróbki chemicznej. Uzyskiwana w ten sposób wiskoza bambusowa przerabiana jest na najróżniejsze tkaniny, takie jak: płótno, frotte, tkaniny żakardowe i inne.

Popularność tkanin bambusowych jest spowodowana ich wyjątkowymi właściwościami. Materiał bambusowy jest miękki w dotyku, lejący oraz bardziej przypomina jedwab niż bawełnę. Włókna bambusowe cechują się tym, że posiadają mnóstwo mikroporów, co sprawia, że są one bardzo chłonne. Ponadto wyroby z bambusa świetnie pochłaniają wilgoć, dlatego wykorzystuje się je w tkaninach frotte w ręcznikach, natomiast płótna w pościelach. Co więcej, bambus charakteryzuje się właściwościami antygrzybicznymi i antybakteryjnymi.

Pieluchy bambusowe i nie tylko — zastosowanie tkanin bambusowych

Mnogość zalet bambusa sprawia, że jest on coraz częściej stosowany w produkcji wyrobów dla niemowląt oraz dzieci. Delikatne w dotyku materiały, z których produkuje się pieluchy bambusowe w wielu wzorach i wymiarach, sprawdzają się świetnie jako lekkie jednocześnie ciepłe kocyki oraz otulaczek.mogą one stanowić idealną ochronę przed promieniami UV, oraz świetnie sprawdza się w czasie wyjazdów z dzieckiem czy spacerów. Zarówno otulą, jak i ogrzeją naszego maluszka, mogą także stanowić bardzo dobrą ochronę przed mocnym słońcem np. podczas pobytu na plaży. Otulacz, kocyk, przewijak oraz ręcznik — to tylko wybrane zastosowania pieluszek bambusowych.

Materiał bambusowy jest również wykorzystywany do produkcji ubranek dla dzieci. Są one wyjątkowo miękkie oraz delikatne w dotyku. To idealny wybór zarówno dla najmniejszych niemowląt, jak i u dzieci, które posiadają delikatną lub wrażliwą skórę.