Co oznacza płacz dziecka?

0

Płacz dziecka jest na samym początku jedynym sposobem komunikacji z rodzicem czy opiekunem. Po krótkim czasie po urodzeniu mama jest w stanie po płaczu rozpoznać, czego jej maluch potrzebuje. Rodzice potrafią odróżnić płacz swojego dziecka od innego.

Dziecko płaczem sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby takie jak jedzenie, zmiana pieluszki czy uczucie chłodu. Czasem jednak niepokój malucha być spowodowany bólem lub gorączką.

Gorączka u niemowlaka

Ogólnie uważa się, że nie powinno zbijać się temperatury, która nie przekroczyła 38 stopni. Niektóre dzieci mając 38 stopni gorączki potrafią się bawić w najlepsze a inne przy 37 już są markotne i płaczliwe. Nie trzeba tak sztywno trzymać się norm i należy zwrócić przede wszystkim uwagę, jak czuje się dziecko. Jeżeli płacze i nie daję się uspokoić przy podwyższonej temperaturze, możemy podać mu lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Gorączka u niemowlaka może występować przy ząbkowaniu, ale również i przy infekcji dlatego rodzice muszą być czujni.

Bóle brzucha

Jeżeli dziecko płacze i kopie nóżkami prawdopodobnie boli go brzuszek. Kolki zdarzają się bardzo często u małych dzieci i trwają do 4 miesiąca życia. Na problemy z trawieniem możemy stosować masaże brzuszka, okład z ciepłej pieluszki, krążenia bioderkami i w ostateczności leki na wzdęcia. Dobrze jest układać dziecko na brzuszku – to pozytywnie wpływa na perystaltykę. Jeżeli pojawi się gorączka u niemowlaka, wymioty lub biegunka należy zgłosić się do lekarza.

Płacz przy przebieraniu

Małe dzieci szczególnie wcześniaki płaczą przy przebieraniu i kąpieli. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jest im zimno. Zazwyczaj rodzice twierdzą, że dziecko nie lubi się kąpać, albo po prostu nie lubi uczucia zimna. Wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym przebieramy lub kąpiemy dziecko i nie powinno płakać. U wcześniaków problem znika zazwyczaj jak nabiorą one tkanki tłuszczowej, która izoluje ciepło.