Poznaj 5 domowych sposobów na ból stawów

0

Ból stawów – wbrew obiegowej opinii – nie dotyka tylko osób w wieku podeszłym. To uciążliwa dolegliwość, która przytrafia się również osobom młodym. Jeśli spowodowany jest chorobą, wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zawsze warto postawić również na domowe sposoby, które sprawią, że dolegliwości bólowe się zmniejszą

Co może sugerować ból stawów?

Bardzo często ból stawów jest wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów. Pojawia się również w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. W przypadku osób zdrowych jest to często konsekwencja rozmaitych mikrourazów, a także rozmaitych przeciążeń. Może pojawić się również na skutek zbyt intensywnego uprawiania sportu. Jeśli ból stawów przebiega z innymi dolegliwościami, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Zalicza się do nich:

  • gorączkę;
  • zmiany skórne, na przykład wysypkę;
  • opuchliznę stawów;
  • trudności z poruszaniem się.

Do lekarza zgłosić należy się też wtedy, kiedy dolegliwości nie ustępują przez kilka dni.

Ból stawów pokonany – ciepłe oraz zimne kompresy

Najprostszym domowym sposobem niwelującym uciążliwy ból stawów są ciepłe i zimne kompresy. Te zimne sprawdzą się wówczas, gdy staw nie tylko boli, ale również jest obrzęknięty. Aby zrobić taki okład, wystarczy zawinąć w ściereczkę kilka kostek lodu, a następnie przyłożyć je w bolące miejsce.

Ciepłe kompresy mogą być wykorzystane wówczas, gdy staw nie jest objęty stanem zapalnym. Ciepło sprawia, że poprawia się ukrwienie tkanek, co niweluje ból.

Ciepłe kąpiele na bolące stawy

Tym, co pomaga w przypadku bólu stawów są również ciepłe kąpiele. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura wody nie powinna być wyższa niż 38 stopni. Aby wzmocnić efekt terapeutyczny, warto do wody dolać olejek eteryczny, sprawdza się również kamfora.

Czy maści rozgrzewające pomogą na ból stawów?

Dobrym sposobem na to, aby pokonać dolegliwości bólowe stawów jest zastosowanie maści o działaniu rozgrzewającym. W ich składanie mają one takie substancje, jak kamfora. Często stosowany jest również olejek eukaliptusowy, a także substancje działające przeciwbólowo, co potęguje efekt terapeutyczny. Stosowanie maści rozgrzewających jest bezproblemowe.

Okłady z warzyw na bolące stawy

W przypadku bolących stawów zastosować można również okłady z warzyw. Doskonale sprawdza się kapusta oraz cebula. Aby przygotować taki okład, należy zetrzeć cebulę, a następnie dodać do niej odrobinę miodu. Pieszankę nakłada się na staw, a następnie owija i pozostawia na kilka godzin. Okład z kapusty jest jeszcze prostszy w przygotowaniu. Wystarczy liście delikatnie rozgnieść, aby puściły sok, a następnie przyłożyć w miejsce, które boli.

Czy picie tranu poprawi kondycję stawów?

Jeśli ból stawów pojawia się nieregularnie, nie jest zbyt dotkliwy, warto postawić na tran. Jego regularne picie sprawia, że kondycja stawów znacząco się poprawi, a tym samym zmniejszą się dolegliwości bólowe. Substancje, których dostarcza tran korzystnie wpływają na kondycję tkanki chrzęstnej.

Bolące stawy potrafią na długo popsuć humor. Na szczęście sięgnąć można po domowe metody, które sprawią, że dolegliwości te zmniejszą się, a nierzadko również znikną.