Dlaczego sprawdzać daty ważności soczewek?

0

Okulary oraz soczewki kontaktowe mogą być noszone zamienne. Istnieje jednak grono osób, które nie chce nosić okularów, gdyż źle się w nich czuje, albo w wykonywanej przez nich pracy nie mają one zastosowania. W trakcie używania alternatywy dla okularów, czyli soczewek należy pamiętać o kilku zasadach.

 

Soczewki kontaktowe jednodniowe – co musisz o nich wiedzieć

Soczewki kontaktowe, przede wszystkim jednodniowe muszą być właściwie stosowane, żeby nie wywołać szeregu negatywnych zjawisk oraz dolegliwości. Zacznijmy jednak od początku. Wady wzroku to nie jedyny powód sięgania po okulary oraz soczewki. Obowiązek korzysta z nich jest także ściśle związany z wykonywaną praca, gdyż coraz większa ilość osób pracuje przy komputerze. Praca z ekranem monitora sprawia, że wzrok pogarsza się w bardzo szybkim tempie, a do tego dochodzi niewątpliwe zmęczenie oczu, które muszą się bezustannie wysilać oraz skupiać na niewielkich literkach bądź kolorach. Soczewki kontaktowe jednodniowe to pomysł dla osób, które nie czują się dobrze w okularach, a do tego są bardzo aktywne fizycznie. Bieganie, wychodzenie na basen czy lekcje tańca to tylko niektóre sytuacje, kiedy znacznie lepiej wybrać soczewki zamiast okularów. Należy je jednak właściwie nosić. Jako, że służą one człowiekowi przez jeden dzień, nie trzeba się kłopotać tym w jaki sposób należy je przechowywać. Warto jednak wiedzieć, że wielodniowe modele muszą być przechowywane w specjalnych pojemnikach zalane płynem, żeby nie wysuszyły się oraz nie trafiły od razu do kosza na śmieci.

 

Jak nakładać soczewki kontaktowe jednodniowe?

Tak samo jak i modele służące przez dłuższy okres czasu, soczewki jednodniowe powinny zostać wkładane do oka jedynie czystymi rękami. Należy je wpierw umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, osuszyć oraz w dalszej kolejności rozerwać opakowanie i wyciągnąć soczewki. Ich umiejętne i szybkie nakładanie wymaga wprawy. Tylko i wyłącznie trening sprawi, że czynność ta będzie zajmowała kilka sekund, a oprócz tego zostaną one umieszczone we właściwym miejscu, co będzie wiązało się z dobrym widzeniem oraz komfortowym noszeniem ich. Soczewki kontaktowe jednodniowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które czasem preferują noszenie okularów, a innego dnia z kolei decydują się na soczewki. Może to być uwarunkowane zaplanowanymi na dany dzień czynnościami oraz zajęciami, wyborem ubioru oraz innymi przesłankami. Jedno jest pewne, właściwa higiena to podstawa, kiedy chodzi o stosowanie soczewek.