7 sposobów na zbicie gorączki u dorosłych

0
gorączka

Kiedy do ludzkiego organizmu wnikną wirusy bądź bakterie, może rozwinąć się infekcja. Jednym z jej objawów jest gorączka, która objawia się zwiększeniem temperatury ciała. Za gorączkę uznaje się temperaturę minimum 38 stopni. Jak sobie z nią poradzić u osób dorosłych?

Gorączka – co to takiego?

Za prawidłową temperaturę ciała uznaje się tą wahającą się między 36,5 a 37 stopni. Temperatura między 37 a 38 stopni uważana jest za stan podgorączkowy. Gorączką określa się stan, kiedy temperatura ciała wynosi przynajmniej 38 stopni. Mówiąc o gorączce, trzeba wyraźnie podkreślić, że jest to jedna z naturalnych metod obronnych organizmu. Kiedy – nawet w przypadku infekcji – temperatura ciała nie przekracza 38 stopni, nie warto jej obniżać. Oznacza ona bowiem, że organizm zmobilizował się do walki i próbuje zneutralizować czynnik chorobotwórczy.

Co się dzieje z organizmem podczas gorączki?

Gorączka to nie tylko podwyższenie ciepłoty ciała. W czasie, kiedy temperatura ciała wynosi minimum 38 stopni, dochodzi do przyspieszenia tempa metabolizmu. Jednocześnie produktywność układu pokarmowego zostaje obniżona. Typowym objawem, który można zaobserwować jest puchnięcie różnych części ciała. To sposób organizmu na to, aby zatrzymać więcej wody. Pojawiają się dreszcze, a serce zaczyna bić szybciej. Wszystkie te zmiany skutkują uczuciem osłabienia i zmęczenia. Co ważne, podwyższenie temperatury ciała sprawia, że organizm intensywniej produkuje przeciwciała, a namnażanie się patogenów zostaje zahamowane.

Zioła na gorączkę

W przypadku osób dorosłych, u których gorączka nie jest zbyt wysoka, sięgnąć można po zioła. Doskonale radzą one sobie z gorączką, jednocześnie działając wzmacniająco, wykrztuśnie i odkażająco.

Do ziół działających przeciwgorączkowo zalicza się:

  • czarny bez;
  • kwiat lipy;
  • dzika róża;
  • kwiat wiązówki.

Skuteczne są również maliny – nie tylko owoce, ale również liście. Aby przygotować napar, należy zalać łyżkę dowolnych ziół szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć przez około kwadrans. Następnie zioła trzeba odcedzić, a napar od razu wypić.

Czy mleko z miodem i czosnkiem zbije gorączkę?

Okazuje się, że dorosły dorosłe, które chcą zbić gorączkę mogą postawić również na gorące mleko z miodem i czosnkiem. To napój o działaniu rozgrzewającym, który szybko obniży zbyt wysoką temperaturę ciała. Co więcej, zarówno miód, jak i czosnek pełne są substancji zwalczających bakterie i wirusy. Dzięki temu mikstura ta przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

Herbata z miodem i cytryną domowym sposobem na gorączkę

Świetnym sposobem na gorączkę jest również herbata z miodem i cytryną. Ci, którzy nie lubią cytryny mogą sięgnąć po sok malinowy. Uwaga: aby nie zabić cennych właściwości miodu, należy dodać go do gorącej, ale nie wrzącej herbaty

Kąpiel sposobem na gorączkę

Temperaturę ciała można obniżyć, biorąc kąpiel w wodzie o temperaturze o około 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Aby kąpiel taka była bezpieczna, należy zanurzać się w niej stopniowo.

Okłady sposobem na gorączk

Z gorączką pomogą rozprawić się również zimne okłady. Ręczniki zmoczone zimną wodą należy układać na czole oraz karku. Jeśli sięgamy po lód, trzeba pamiętać, aby nie umieszczać go bezpośrednio na skórze. Dobrym okładem obniżającym temperaturę ciała jest również ten z cebuli.

Tabletki o działaniu przeciwgorączkowym

Jeśli domowe sposoby nie pomagają bądź zależy nam na tym, aby temperaturę ciała obniżyć szybko, sięgnąć można po środki z apteki. Wybór leków zwalczających gorączkę jest obecnie bardzo duży.

Nie każdą podwyższoną temperaturę ciała nazwiemy gorączką. Tym samym nie każdą temperaturę trzeba obniżać. Robimy to dopiero wówczas, gdy przekroczy ona 38 stopni.