Porady prawne

0
Weight scale of justice, lawyer in background. lawyer law justice judge scales courtroom legal scale concept

Nieznajomość prawa, nie tłumaczy faktu jego nieprzestrzegania. Porzekadło to jest dość stare. Wynika z niego głównie tyle, że nawet jeśli nie byliśmy świadomi popełniania wykroczenia, możemy zostać za nie ukarani.

Dlaczego warto jest udać się na porady prawne?

W wielu przypadkach, kiedy chcemy iść z jakąś sprawą do sądu (pozwać kogoś) lub kiedy sami jesteśmy pozywani, nasze racje na pierwszy rzut oka wydają się słuszne. Zanim jednak z pewnością siebie staniemy przed sadem, dobrze jest, choć odwiedzić prawnika lub radcę prawnego, aby przedyskutować z nim sytuację. Często może się okazać, że nasze oskarżenie może w sądzie okazać się łatwe do obalenia, lub na odwrót oskarżenie przeciwko nam, jest mocniejsze, niż nam się wydaje. W wielu przypadkach interpretacja prawna może znacząco różnić się od ogólnego poczucia sprawiedliwości albo tego, co potocznie się przyjmuje, że wolno lub nie. Dodatkowo bardzo dużo zależy od sędziego. W sprawach nie do końca jasnych, decydujące zdanie ma sędzia. Prawnicy znają wielu sędziów z wokandy, a niektórych lepiej lub gorzej prywatnie, a przede wszystkim wiedzą, jak w zwyczaju ma orzekać sędzia w podobnych sprawach. Dzięki temu możemy założyć, czy warto jest w ogóle narażać się, na potencjalne koszty sądowe i walczyć przed wymiarem sprawiedliwości. Często korzystniejsza wydaje się ugoda.

Gdzie zasięgnąć porady prawnej?

W większości miast dużych udzielane są porady prawne Łódź, Warszawa czy Wrocław, jest to bez znaczenia. W dużym mieście nie będzie problemu ze znalezieniem prawnika lub radcy. Inaczej ma się kwestia bezpłatnych porad prawnych, dla osób których na płatne usługi po prostu nie stać. Często zdarza się, że izby radców prawnych lub kancelarie adwokackie urządzają coś w stylu dni otwartych, kiedy to można udać się po bezpłatną poradę prawną. Ma to oczywiście zastosowanie, kiedy porada prawna nie jest nam potrzebna „na już”. W przeciwnym razie będziemy musieli za poradę zapłacić. Koszt samej porady na szczęście jest niższy niż wynajęcie prawnika do aktywnego reprezentowania nas przed sądem.