Bezpieczna i legalna praca

Bezpieczna i legalna praca

Luty 24, 2020 Wyłącz przez News

Duże koszty utrzymania pracownika, chęć zaoszczędzenia pieniędzy na ubezpieczeniu przez pracodawców powoduje, że łatwo jest trafić do miejsca, które nie respektuje kodeksu pracy. Pracownicy oprócz tego, że mogą zastać oszukani, są w dużym niebezpieczeństwie i sami postępują niezgodnie z prawem.

Ofiarami takiego postępowania są młodzi ludzie, którzy bardzo chcą pracować, często obcokrajowcy. Istnieje również grupa ludzi, której odpowiadają takie warunki pracy. Wyłudzają oni w ten sposób wszelkiego rodzaju zasiłki socjalne. Musza się jednak liczyć z konsekwencjami.

Brak ubezpieczenia

Osoba pracująca na czarno jest nie ubezpieczona, więc nie ma prawa do żadnych świadczeń medycznych. W najbardziej niebezpiecznym położeniu są obcokrajowcy, którzy w razie choroby muszą ponieść koszty leczenia. Polacy, którzy pracują bez umowy, zazwyczaj mają status osoby bezrobotnej. W takiej sytuacji, jeżeli zachorują, będą mieli opiekę medyczna za darmo, jednak nie dostaną żadnych pieniędzy z ZUSu ani od pracodawcy, niedostaną również odszkodowania w razie wypadku przy pracy. Kiedy zachorują, zostają praktycznie bez żadnych środków do życia. Podobnie wygląda to, kiedy kobieta zajdzie w ciążę. Nielegalni pracownicy raczej nie dostają zapłaty za urlop od swojego pracodawcy.

Co z emeryturą

Niektórzy pracownicy, którzy nie są zarejestrowani, zarabiają więcej od tych na umowie, mogą korzystać z opieki medycznej i jeszcze pobierają zasiłki. Niby żyć nie umierać albo przeciwnie – umrzeć przed emeryturą. W takiej sytuacji, póki zarabiamy i jesteśmy zdrowi, jest super. Dramat zaczyna się w chorobie lub na emeryturze. Co z tego, że przez całe życie zarabialiśmy nielegalnie kilka tysięcy miesięcznie i żyliśmy jak pączek w maśle. Jeżeli nie mamy legalnie przepracowanej odpowiedniej ilości lat pracy, będziemy dostawać głodową emeryturę.

Nie można dociekać swoich praw

Pracownik, który ma podpisaną umowę o pracę, ma swoje prawa i obowiązki, które jedna i druga strona może egzekwować nawet na drodze sądowej. W innym przypadku, kiedy pracodawca np. nie wypłaci nam pieniędzy za wykonaną pracę, praktycznie nie mamy szans na odzyskanie należności. Podobnie jest, kiedy zdarzy się jakiś wypadek w miejscu pracy. W większości przypadków pracownik zostaje na lodzie i musi radzić sobie sam. Nielegalna praca nie jest więc dobrą opcją, jeżeli chcemy zapewnić bezpieczeństwo i godne życie sobie i swojej rodzinie.

Niebezpieczeństwa za granicą

Kiedy widzimy oferty pracy, które obiecują nieproporcjonalnie wyższe zarobki za granicą, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Decydując się na wyjazd i pracę poza granicami kraju, powinniśmy dokładnie sprawdzić firmę, która oferuje zarobek. W przeciwnym razie możemy trafić nie do tej pracy, do której byśmy chcieli, bez ubezpieczenia, bez dokumentów i często bez pieniędzy. Aby znaleźć uczciwe oferty należy poszukać w Internecie ofert ze sprawdzonych agencji, wpisując w wyszukiwarkę np. agencja hostess Warszawa. Tego typu instytucje pobierają prowizję od pośrednictwa, jednak gwarantują uczciwe i bezpieczne warunki pracy.