Nowoczesne lampy sufitowe – czym należy kierować się w trakcie wyboru?

0

Pierwsze żyrandole były wieszane już w średniowiecznych kościołach, klasztorach i zamkach dla lepszego oświetlenia komnat lub większych sal. Z początku miały one formę drewnianego krzyża, na którego ramionach montowano świece. Obecnie żyrandol pełni funkcję elektrycznego urządzenie, najczęściej zawieszonego na suficie w centralnym miejscu pomieszczenia. Najważniejszym i głównym zadaniem żyrandoli, jest uzyskanie pożądanego oświetlenia pomieszczeń, w którym są montowane. Jaki typ lampy sufitowej jest najlepszy?

Czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego żyrandola?

Najważniejszą kwestią jest to, że powinien on spełniać swoje dwie najważniejsze funkcje. Pierwszą z nich jest oświetlenie pomieszczeń w takim stopniu, jaki dokładnie jest wymagany w danym pomieszczeniu. Warto pamiętać, iż żyrandol dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie wisiał. Przy oświetleniu większych pomieszczeń oraz sal, warto wybierać żyrandole z większą ilością źródeł światła, bądź rozważyć zamontowanie kilku żyrandoli w tym samym stylu. W mniejszych pomieszczeniach, jak na przykład salon czy sypialnia wystarczy jeden z kilkoma źródłami światła.

Następną ważną funkcją są walory estetyczne, a więc żyrandol powinien doskonale komponować się z całym wnętrzem i stanowić harmonijną spójność. Wybór żyrandoli jest ogromny, jednak warto poświęcić trochę czasu, aby dobrać oświetlenie, które pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.

Czym cechują się nowoczesne żyrandole?

Nowoczesne lampy sufitowe w postaci żyrandola, zazwyczaj stanowią główne oświetlenie w pomieszczeniu. To największe z rodzajów oświetlenie, które może posiadać do kilkunastu źródeł światła. Takie modele, stworzone z metalu w połączeniu z abażurem lub szkłem są głównym punktem w aranżacji w pokoju. Wyróżnia się dwie kategorie w żyrandolach, które różnią się sposobem zawieszenia. Jednym z nich jest mocowanie bezpośrednio do sufitu, drugim natomiast pośrednio przez łańcuch lub przewód, który można regulować poprzez skrócenie.

Osoby preferujące styl glamour powinny w aranżacji sypialni wybrać żyrandol jako główne oświetlenie. Delikatne, z kryształkami lub abażurem to najczęściej wybierane modele nowoczesnych żyrandoli. Doskonale uzupełniają pomieszczenia urządzone w tym stylu. Dobrze jest wybrać taki model, który w swojej rodzinie ma także kinkiety na ścianę lub lampkę na stolik nocny.

Nowoczesne lampy sufitowe – na co zwrócić uwagę?

Wybór właściwego żyrandola nie należy do prostych. Ilość materiałów, kształtów i form może przytłoczyć. Poczynając od kształtu klosza, który może być ażurowy, w formie kuli bądź jego całkowitego braku, poprzez ilość źródeł światła sięgających nawet kilkunastu punktów świetlnych, aż po styl żyrandola. Dodając do tego materiały, z których lampy mogą być wykonane, takie jak: drewno, aluminium, szkło, stal, mosiądz to można spędzić mnóstwo czasu na poszukiwaniu właściwego żyrandola do swojego salonu.

Obecnie w salonach przeważa kolor złota, miedzi i wszelkiego innego rodzaju materiały o ciepłych barwach, które są połyskliwe. Zestawienie mosiądzu z kolorem czarnym jest obecnie prawdziwym hitem. Współczesne trendy to również różnego rodzaju klosze ze szkła. Ogromne kule, często wykonane z lekko przydymionego szkła są ozdobą żyrandoli mających od pięciu do kilkunastu źródeł światła.

Nowoczesne lampy sufitowe w salonie najczęściej są takim typem oświetlenia, który uzupełnia się zależnie od sytuacji. Żyrandol powieszony w salonie pełni poza funkcją źródła światła, również funkcję dekoracyjną. Duże żyrandole w stylu art deco, glamour czy nowojorskim są ozdobą każdego sufitu.

Proste, minimalistyczne modele nowoczesnych żyrandoli stają się coraz bardziej popularne. Te proste konstrukcje, przeważnie ażurowe z minimalnym w formie kloszem niejednokrotnie ocierają się swoim designem o styl loftowy. Dopełnieniem takich wzorów żyrandoli są klasyczne żarówki dekoracyjne. To właśnie one głównie w loftowych modelach pełnią swoją uzupełniającą funkcję, nadając lampie industrialnego wyglądu i charakteru.

Decydując się na nowoczesne lampy sufitowe w stylu skandynawskim, należy postawić przede wszystkim na ich funkcjonalność. Ta grupa produktów, mimo że nie cechuje się bogato zdobionymi wzorami, to naturalne materiały jak drewno czy tkanina nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.