Jak wybrać projekt domku na działkę?

0

Czas wolny spędzany na działce to najlepszy sposób na kontakt z naturą. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zapewnić sobie przyjemne wakacje albo chociaż weekend. To świetny pomysł na odpoczynek. Jednak trzeba się zastanowić, jakie domki rekreacyjne postawić na swojej działce.

Domki rekreacyjne – stacjonarne i mobilne

Domków możliwych do usytuowania na działce jest kilka rodzajów, dlatego najbardziej wymagający znajdą konstrukcję dla siebie. Trzeba na początku zastanowić się, czy wolimy postawić na domek mobilny, czy też stacjonarny domek na działce. Od czego zależy wybór? Nie tylko od sposobu użytkowania, ale i tego, czy w późniejszym czasie chcemy odsprzedać taki domek albo przenieść go w inne miejsce.

Mobilne domki rekreacyjne są łatwe do przenoszenia, garażowania, dlatego chęć odsprzedaży lub zabezpieczenia na sezon zimowy, nie stanowi problemu. Do wyboru są przyczepy kempingowe zaaranżowane na domki, domki holenderskie z metalowym stelażem, które są wyposażone w koła do transportu. Ostatni typ to domki rekreacyjne drewniane mające wbudowane koła.

Stacjonarne domki rekreacyjne posiadają fundamenty. Ich usytuowanie na stałe sprawia, że chęć odsprzedaży jest raczej niemożliwa, ewentualnie przychodzi zastanowić się nad sprzedażą działki wraz z domkiem. Plus to większe możliwości odnośnie wyposażenia takiego domku, ponadto estetyka, którą łatwo wpisać w każdą aranżację ogrodu.

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji

W zależności od tego, jakiego rodzaju domki rekreacyjne nas interesują, trzeba zaznajomić się z kwestią formalności i wymogów, jakie należy spełnić. Niektóre obiekty tego typu podlegają pod prawo budowlane i nie dość, że muszą być zgłaszane, to ich postawienie na działce wiążę się z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia.

Warto przemyśleć, przez jaki czas chcemy użytkować domek na działce. Czy liczymy na jego późniejszą odsprzedaż, użytkowanie całoroczne, a może sezonowe. Od odpowiedzi na te pytania zależeć będzie, jakiego rodzaju domki rekreacyjne weźmiemy pod uwagę.