Naturalne sposoby na grypę

0

Wirus grypy co roku atakuje mieszkańców Polski w sezonie jesienno zimowym. Przynajmniej raz w roku każdy z nas złapał infekcję, z powodu której był przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Jak radzić sobie z grypą? Czy od razu musimy sięgać po leki z apteki?

Kiedy udamy się do lekarza z objawami grypy, nie dostaniemy antybiotyku, chyba że występują dodatkowe objawy sugerujące infekcję bakteryjną. Leczenie grypy polega na wspomaganiu pracy układu immunologicznego i zapobieganie zakażeniom innymi drobnoustrojami.

Naturalną obroną organizmu podczas infekcji jest gorączka. Nie zaleca się podawania leków zbijających temperaturę ciała, jeżeli ta nie przekroczyła 38 stopni. W takich warunkach ciałka odpornościowe we krwi pracują najwydajniej, sztuczne obniżanie temperatury nie pomaga w procesie samo leczenia organizmu.

Naturalne sposoby leczenia grypy mają szansę zadziałać, jeśli zastosujemy je, zanim infekcja rozbucha się na dobre. Jeżeli będziemy zwlekać, będzie trzeba zastosować ostrzejsze leczenie. Oto kilka przykładów naturalnych leków łagodzących objawy grypy:

  • Syrop cebulowy – idealny na kaszel, aby go przygotować, wystarczy pokroić cebulę, zasypać cukrem i odczekać aż puści sok. Syrop z cebuli wspomaga działanie układu immunologicznego, pomaga odkrztusić wydzielinę i łagodzi podrażnienia w jamie ustnej.
  • Inhalacje na katar – wystarczy sól fizjologiczna, aby wspomóc pozbywanie się wydzieliny z nosa. Dzięki inhalacjom katar będzie rzadszy, co przyspieszy oczyszczenie się nosa i udrożni drogi oddechowe.
  • Miód, czosnek, mleko, masło – naturalny antybiotyk, mimo że grypa to wirus, zastosowanie naturalnego antybiotyku w postaci babcinej mikstury zabezpieczy przed nadkażeniami bakteryjnymi.
  • Belladonna – pokrzyk, wilcza jagoda, roślina, z której wyciąg jest z powodzeniem stosowany jako preparat wspomagający w leczeniu grypy. Belladonna wspomaga działanie układu immunologicznego.
  • Herbata z imbirem lub sokiem malinowym- herbata z dodatkiem imbiru bądź soku malinowego ma za zadanie rozgrzać nasz organizm, co ułatwi walkę z wirusem grypy.

Podstawą walki z grypą, ale również z innymi drobnoustrojami, jest odpoczynek. Środki naturalne takie jak belladonna, czosnek czy syrop z cebuli zadziałają, jeśli nie będziemy się narażać w trakcie infekcji na stanie na mrozie i ciężkie prace fizyczne.