Jak szybko rozpoznać raka prostaty?

0

Rak prostaty dotyka bardzo wielu mężczyzn. Statystyki pokazują, że narażony jest na nie każdy, bez względu na zajmowaną pozycję, wykonywany zawód czy miejsce zamieszkania. Warto więc dowiedzieć się jakie są początkowe objawy, aby w miarę szybko zareagować, gdyż tempo działania odgrywa bardzo ważną rolę.

Rak prostaty – co to za choroba?

Rak prostaty funkcjonuje również pod nazwą nowotwór gruczołu krokowego i niestety dotyka ogromną ilość męskiego społeczeństwa. Statystyki jednoznacznie pokazują, że w przypadku naszego kraju na 100 mężczyzn aż 20 zmaga się z tą chorobą. To bardzo duża część, która wraz z biegiem czasu regularnie się zwiększa, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu choroba ta nie była aż tak dotkliwa. Kiedy nowotwór zostanie zauważony w pierwszym stadium choroby istnieje całkiem spora szansa na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest poznanie objawów, które są w stanie skierować kroki do lekarza. Profilaktyka również odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego nie należy wstydzić się czy krępować, ale regularnie udawać do specjalisty i właśnie w taki sposób zapewnić sobie zdrowe oraz szczęśliwe życie.

Jak rozpoznać raka prostaty?

Objawy raka prostaty są takie same jak w przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Strumień moczu zdecydowanie osłabia się, dodatkowo pojawiają się problemy w rozpoczęciu mikcji. Mężczyźni muszą zmagać się z bólem oraz pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Pojawiają się dotkliwe bóle w okolicach lędźwiowych oraz miednicy, problemy z erekcją. Nieco rzadziej, ale mimo wszystko występuje krew w moczu bądź w spermie.

W przypadku pojawienia się jednego bądź kilku wymienionych powyżej objawów konieczna jest wizyta u urologa. Jego zadanie polega na wykonaniu badania określanego mianem per rectum, dodatkowo ma miejsce USG gruczołu krokowego i oznaczenie we krwi markerów nowotworowych, a dokładniej mówiąc antygenu PSA. Niektórzy panowie muszą się zdecydować na biopsję prostaty.

Co oznacza określenie PSA?

PSA jest antygenem generowanym przez komórki prostaty. W przypadku osób, które nie zmagają się z żadnymi chorobami ich poziom we krwi jest na niskim poziomie, czyli 1 -4 ng/ml. Jeśli wartość ta jest wyższa to znak, że występuje zapalenie gruczołu krokowego, podrażnienie prostaty, a nawet rak prostaty. Rozpoznanie raka prostaty jest możliwe właśnie, dzięki wykonaniu oznaczenia poziomu PSA we krwi. W sytuacji, kiedy poziom PSA zwiększa się w krótkim okresie czasu, mamy jednoznaczne potwierdzenie, że w organizmie rozwija się nowotwór.

W jaki sposób leczy się raka prostaty?

Rak prostaty potrzebuje czasu i nie pojawia się z dnia na dzień, co daje mężczyźnie szansę na powrót do zdrowia. W związku z takim stanem rzeczy różni lekarze mają inne opinie. Niektórzy wykonują leczenie radykalne już w pierwszej fazie, inni czekają oraz monitorują rozwój choroby. Kiedy mamy do czynienia z leczeniem radykalnym odbywa się operacyjne usuniecie gruczołu krokowego(także pęcherzyków nasiennych). Ma miejsce także zespolenie pęcherza moczowego z cewką moczową. W niektórych przypadkach rak występuje jedynie w sterczu – wtedy konieczne jest wykonanie tylko i wyłącznie radioterapii. Aktualnie radioterapia trafia w ognisko raka, albo za miejsce docelowe wyznacza się śródtkanki, gdy malutkie ziarenka izotopu znajdują się w ciele, w bezpośredniej odległości od ogniska nowotworu. W trakcie zmagania się z zaawansowaną chorobą, która idzie w parze z przerzutami ma miejsce leczenie hormonalne, dzięki któremu poziom androgenów obniża się.