Pokrzywa indyjska. Co powinniśmy wiedzieć? Jakie ma właściwości oraz zastosowanie?

0

Często używana jest zamienna nazwa – forskolina. Pokrzywa indyjska jest ziołem, które posiada właściwości lecznicze. Znajduje zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej oraz hinduskiej. Jest uznawana jako skuteczny środek na odchudzanie. To ostatnie stwierdzenie jest przedmiotem ożywionej dyskusji wśród naukowców. Uważają oni, że nie jest remedium na otyłość oraz nadwagę.

Roślina – pokrzywa indyjska. Dlaczego warto ją stosować? Dawka informacji

Właściwości lecznicze rośliny wynikają z faktu, że roślina zawiera substancję czynną o nazwie forskolina. Na Dalekim Wschodzie roślina jest bardzo rozpowszechniona i często stosowana głównie na dolegliwości sercowo-naczyniowe, otyłość, choroby układu oddechowego (astma), problemy z nadciśnieniem tętniczym, łuszczycę, jaskrę (choroba oczu) oraz na problemy z układem pokarmowym. Jak widać, posiada wiele funkcji leczniczych. Gdy jednak wybierzemy się do krajów afrykańskich, to spostrzeżemy, że najczęściej jest tam używana jako środek moczopędny, wykrztuśny oraz wywołuje menstruację u kobiet.

Czy roślina pozytywnie wpływa na odchudzanie?

Jak wynika z niektórych badań, pokrzywa powoduje nasilenie się rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej (lipoliza). Takie działanie może okazać się skuteczne w walce z otyłością oraz nadwagą. Jest także grupa naukowców, którzy utrzymują, że stosowanie rośliny nie powoduje szczupłej sylwetki. Jednak u osób, które stosują pokrzywę indyjską, zauważono spadek masy ciała kosztem redukowania tkanki tłuszczowej. Spodziewane są dalsze badania, które mają udowodnić właściwości rośliny.

Pokrzywa indyjska występuje najczęściej w Indiach, Nepalu, Tajlandii oraz Birmie. Spotkać ją także można w państwach Afryki Wschodniej. Określana jest często zastępczo, jako pochwiatka, szałwia indyjska, forskolina (wcześniej już o tym wspomniałem), Mayani lub Makandi. Nie ma jednoznacznych badań, że stosowanie rośliny wydatnie przyczynia się do utraty wagi – czyli wspomaga proces odchudzania. Co prawda, może działać różnie. Wszystko zależy od konkretnego organizmu człowieka. Wobec tego naukowcy będą dalej badać pokrzywę indyjską i sprawdzać jej działanie. Kto jej powinien używać? Na jakie schodzenia jest skuteczna? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Otyłe osoby często używają pokrzywy indyjskiej i nie działa ona zgodnie z oczekiwaniami na wszystkich. Nie zawsze pomaga w walce z otyłością. Najczęściej stosują ją osoby w Azji oraz w Afryce. W tych regionach jest bardzo popularna. Niestety nie została jeszcze całkowicie przebadana. Wobec tego z nadzieją spoglądamy na przyszłość i dalsze prace naukowe nad forskoliną.