Jak parzyć najpopularniejsze rodzaje herbaty?

0

Herbata zielona, czarna, owocowe… Każdy z wymienionych rodzajów herbaty oraz wiele innych występujących na świecie powinien być parzony w inny sposób. Kiedy odbywa się to we właściwy sposób, wydobyty zostaje lepszy smak oraz aromat napoju. O czym należy pamiętać?

 

Czarna herbata

Herbata to nie tylko wrażenia dla naszych kubków smakowych, które ofiarujemy im głównie w trakcie sezonu jesiennego oraz zimowego. Aromatyczny napój dobrze oddziałuje na samopoczucie. Jak należy więc parzyć czarną herbatę? Ten rodzaj napoju wykazuje przede wszystkim działanie pobudzające, co odnosi się do całego organizmu, również układu pokarmowego. Odpowiada za znaczne wzmocnienie naczyń krwionośnych, jednakże tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zostanie przygotowana we właściwy sposób. Do zalewania czarnej herbaty używa się białego wrzątku. Chodzi to prostu o wodę, która dopiero co uległa zagotowaniu (nazwa ta jest związana z białymi bąbelkami powstałymi w trakcie warzenia). Torebka powinna być parzona przez około 4 minuty.

 

Herbata zielona

Herbata zielona zostaje stworzona przy pomocy liści herbacianych, które nie są fermentowane. W związku z tym posiada ona większe ilości pozytywnych cech oraz działań w porównaniu do herbaty czarnej. W trakcie jej przygotowania nie można jednak sięgać po wrzątek. Najlepsza jest temperatura wody wahająca się od 70 do 80 stopni. Jak przekonać się, że temperatura została osiągnięta? Wystarczy zagotować ją i poczekać przez 15 minut. Termometr kuchenny potwierdzi  temperaturę, jednakże 15 minut oczekiwania okazuje się z reguły sprawdzonym sposobem. Herbata zielona, która ma wykazywać działanie pobudzające oraz orzeźwiające będzie parzona przez 3 minuty. Z kolei, kiedy parzenie wyniesie 6 minut, będzie można zauważyć jej właściwości relaksujące.

Inne rodzaje herbat

Darjeeling oraz rooibos to herbaty cieszące się ogromną popularnością. Spożywanie obu z nich wiąże się z całym szeregiem zalet oraz korzyści dla organizmu. Rooibos ułatwia zasypianie i umożliwia zrelaksowanie się organizmu, a to oczywiście tylko jedna z jej wielu pozytywnych cech. Aby właściwości nie uległy zmianie, konieczne jest parzenie herbaty w około 96 stopniowej wodzie, a czas nie powinien przekraczać 3 minut, gdyż napar może okazać się zbyt mocny po przekroczeniu tego czasu. Przyjmuje się, że inne typy herbat powinny parzyć się przez minimum 3 minuty, do maksymalnie 5, a temperatura wody powinna spaść o kilka stopni poniżej 100.