Czy ziołami można uchronić się przed nowotworem?

0

Naukowcy są zgodni, to właśnie przy pomocy immunoterapii w przyszłości będzie można leczyć pacjentów zmagających się z nowotworami. Jest to związane z tym, że zarówno zioła, jak i rośliny doskonale wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego. Wszystko dzięki cennym przeciwutleniaczom. Co warto wprowadzić do diety?

Jakie stosować zioła, żeby zapobiegać nowotworom?

Mniszek lekarski jest absolutnym numerem jeden jeśli chodzi o przygotowywanie środków przeznaczonych na problemy z wątrobą. W wielu krajach mlecze je się na kolację czy obiad. Ludzie przygotowują z nich pyszne sałatki, które wystarczy jedynie zblanszować. Rośliny te stanowią bardzo cenne źródło witaminy C, B6 oraz A. Poza tym w mleczach występuje wapń, żelazo, potas oraz magnez. Jednakże to cały czas nie koniec zalet. W korzeniu mniszka znajdują się związku wykazujące właściwości przeciwnowotworowe. Wybrani pacjenci, którzy w trakcie leczenia raka spożywali codziennie herbatę z mniszka zauważyli pomniejszenie się zmian. W dzisiejszych czasach cały czas bada się dlaczego roślina działa w taki, a nie inny sposób. Ciekawi fakt czy korzeń będzie wpływał tylko na wybrane rodzaje nowotworów czy może na wszystkie odmiany.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o ostropeście plamistym. W nasionach tej rośliny znajduje się sylibina, która sprawia, że rak płuc się nie rozwija. Z ostropestu korzysta się już od tysięcy lat, a jego skuteczność jest potwierdzona przez naukowców. Sylibina jest flawonoidom, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Badania odnośnie tej substancji cały czas trwają i zobaczymy jakie rezultaty otrzymamy w niedługiej przyszłości. Jedno jest pewne dobrze jest wprowadzić mniszek do diety, gdyż wiąże się to z szeregiem korzyści dla całego organizmu.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o natce pietruszki. Znajduje się w niej apigenina i to właśnie ona ma możliwość pomniejszania guzów piersi (tych, które powstały o podłożu hormonalnym). Ten rodzaj nowotworów powiększa się chociażby na skutek przyjmowania hormonalnej terapii, która jest częstym rozwiązaniem w trakcie menopauzy. Za sprawą apigeniny komórki guza umierają, a oprócz tego ekspresja genów powiązanych z rośnięciem guza zdecydowanie pomniejsza się. Komórki nie pomnażają się, skutkiem czego guzy nie są w stanie rosnąć.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o szafranie. To bardzo droga przyprawa, dlatego, że do przygotowania 1 kg trzeba zużyć aż 150 tysięcy kwiatów. Warto zapłacić za nią każdą cenę, gdyż nie ma lepszej rośliny w trakcie walki z nowotworem. Szafran sprawia, że komórki raka nie namnażają się, a do tego wpływa pozytywnie na apoptozę. Pożądane cechy szafranu zostały potwierdzone w badaniach klinicznych.

Na końcu warto wspomnieć o papryce chilli, która dzięki kapsaicynie prowokuje komórki nowotworu do apoptozy. Warto mieć na uwadze, że substancja ta jest przepisywana przez lekarzy, a organizm musi być dokładnie kontrolowany w trakcie zażywania. Jest to związane z tym, że kapsaicyna posiada właściwości drażniące śluzówkę żołądka.