Żółta herbata

0

Jeśli zdaje ci się, że wszystko jedno jaką herbatę parzysz w filiżance – jesteś w błędzie. Bo czy znasz zalety żółtej?

Zgodnie z chińską tradycją – nie zieloną, nie czarną i nawet nie białą, a żółtą herbatę uważano za tak wykwintny napój, że tylko cesarz i jego goście mieli prawo się nią raczyć.

Dziś żółta herbata wciąż należy do rzadziej spotykanych, ale jest już dostępna dla zwykłych śmiertelników.

Swoją nazwę zawdzięcza delikatnie żółtawym przebłyskom na listkach, powstającym w trakcie skomplikowanego procesu fermentacji. Napar nabiera bladego koloru, jaśniejszego niż ten uzyskiwany z liści herbaty zielonej.

Jak wydobyć pełnię smaku?

Obecnie najpopularniejsze gatunki żółtej herbaty to Meng Ding Huang Ya, Junshan Yinzhen i Mo Gan Huang Ya Tea. Są dostępne w Polsce w specjalistycznych sklepach z herbatą lub ze zdrową żywnością. Rzadziej spotykane gatunki potrafią kosztować kilkaset dolarów za 100 g i stanowią obiekt poszukiwań koneserów!

Bez względu na gatunek żółtej herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem. Idealna do sporządzenia naparu jest woda o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza.

Gorętsza może zniszczyć delikatny smak herbaty, który powinien charakteryzować się korzenną nutą o słodkawym, czekoladowym posmaku. Zwykle zaleca się, by na filiżankę naparu sypać około łyżeczki suszu herbacianego. Uwaga – w przeciwieństwie do zielonej, żółtą herbatę zaparza się tylko raz.

Unikalna, a do tego zdrowa

Zawiera ona minimalne ilości teiny, dzięki czemu nie pobudza. Jest za to bogata w przeciwutleniacze, które hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają pojawianiu się nowych. Herbata reguluje ciśnienie krwi i obniża ilość złego cholesterolu w układzie krążenia, dlatego m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Badania amerykańskich naukowców potwierdziły, że codzienne wypijanie dwóch filiżanek naparu obniża o połowę ryzyko wystąpienia zawału. Jeżeli do tego dodamy, że picie żółtej herbaty przyspiesza rozkładanie tłuszczu, okaże się, że ten napar jest idealny i warto się nim delektować.

Agnieszka Pacuła

Wyciągnij z listków jak najwięcej

Białą herbatę trzymaj w puszce. Dzięki temu nie zawilgotnieje i się nie popsuje. Aby wzbogacić napar o witaminy, warto dodać do suszu herbacianego kandyzowane lub suszone owoce.