Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie w kuchni?

0
lampy do kuchni

Oświetlenie to bardzo istotny element każdego pomieszczenia, gdyż wpływa na wygląd całego pokoju, nadaje charakteru oraz stanowi doskonały dodatek. Lampy do kuchni powinny mieć różne natężenie, tylko wtedy stanowią idealne dopełnienie wnętrza. Jak je wybrać, żeby nie zaszkodzić wystrojowi i ułatwić funkcjonowanie domowników?

Lampy do kuchni – jak dobrać oświetlenie?

Urządzanie kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak sytuacja staje się o wiele prostsza, kiedy pokój zostanie podzielony na strefy. W związku z tym oświetlenie może spełniać różne role oraz mieć całkiem inny charakter. Właściwe zabiegi sprawiają, że kuchnia staje się jednocześnie ergonomiczna i wygodna, ale wywołuje również wrażenie u domowników i gości. Ci pierwsi lubią spędzać tam czas, dzięki czemu spożywanie wspólnych posiłków stanowi jeden z najprzyjemniejszych momentów każdego dnia. Wyznaczone strefy powinny mieć właściwe oświetlenie, które dzieli się na centralne (ogólne) i zadaniowe. Lampy w kuchni mogą spełniać również rolę dekoracyjną. Trendy w oświetleniu wykorzystywanym w kuchni, cały czas się zmieniają, dlatego coraz rzadziej można spotkać jedną lampę umieszczoną w centralnym punkcie, którą wzbogaca się o bardzo mocną żarówkę. Mniejsze punkty oświetlenia są na dzień dzisiejszy bardzo mile widziane, dzięki czemu przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie w kuchni jest nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Jak dostosować światło centralne oraz zadaniowe?

Lampy do kuchni, które znajdują się na suficie zapewniają wygodę i dają dobrą widoczność. Oświetlenie włącza się tuż po wejściu do pomieszczenia, wnętrze staje się jasne i zyskuje ciepły charakter. Jednak oprócz głównego punktu należy zastosować również inne lampki, które spełniają takie same zadanie. Mowa przede wszystkim o reflektorkach halogenowych czy lampkach LED. Użytkownicy bardzo je chwalą, gdyż światło nie razi w oczy, ale stanowi miły dodatek do kuchni. Dobre oświetlenie zapewnia lepszą widoczność i ułatwia odnajdywanie różnych sprzętów w szafkach i półkach. Sprawdzi się także w trakcie przygotowywania dekoracji na stół czy fantazyjnych potraw. Lampy ścienne i podszafkowe prezentują się naprawdę dobrze, pod warunkiem, że stosuje się je w połączeniu z centralną lampą, którą umieszcza się na suficie.

Oświetlenie pod szafki i stół– jak wybrać?

Lampy do kuchni nie powinny być wybierane pod wpływem chwili, gdyż mogą nie pasować do wyglądu całego pomieszczenia oraz utrudniać funkcjonowanie domowników. Oświetlenie znajdujące się nad blatem z reguły występuje w formie punktowych bądź liniowych LED-ów – to bardzo dobre rozwiązanie. W pierwszym przypadku warto rozmieścić je w 40 do maksymalnie 60 cm odstępach, dzięki czemu światło pada w równomiernym stopniu na przestrzeń roboczą.

Wyspa kuchenna to jeden z elementów kuchni, który cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego warto wzbogacić ją o atrakcyjne oświetlenie nadające charakteru. Można zastosować wiszące lampki, LED-y znajdujące się w suficie podwieszanym bądź w okapie posiadającym wbudowane oprawy. Nie można zapomnieć o właściwym oświetleniu stołu, który służy za miejsce gromadzenia rodziny i umożliwia spożywanie wspólnych posiłków. W przypadku mniejszych stołów wystarczy jeden centralny punkt oświetlenia, a z kolei potężna przestrzeń powinna być wzbogacona o dwie lampy. Nie należy umieścić ich zbyt nisko nad stołem, gdyż wpłynie to na komfort spożywanych posiłków.