Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

0
Asian girl has abdominal pain.The girl suffered severe pain. When is menstruation. In the white bedroom girl is sleeping Because she is not comfortable.Do not focus on objects.

Grzybica pochwy, zwana również drożdżycą pochwy, kandydozą pochwy bądź drożdżakowym zapaleniem pochwy, jest infekcją narządów intymnych kobiety występującą powszechnie. Posiada ono postać zakażenia grzybiczego, co sprawia, iż może być przenoszone drogą płciową. Bardzo często towarzyszy jej infekcja bakteryjna pochwy. Jakie są główne przyczyny i objawy kandydozy pochwy?

Grzybica pochwy – ogólna charakterystyka

Przeprowadzone badania nad grzybicą pochwy ukazują, iż wystąpiła ona u 75% kobiet, a u około połowy z nich następują jej nawroty. Diagnoza jest stosunkowo łatwa, ponieważ pojawia się charakterystyczny grudkowaty, białawy nalot oraz zaczerwienienie, pieczenie, a także świat. Upławy określane są jako objaw fizjologiczny i zmieniają się w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Mimo wszystko, jakiekolwiek odrębności w tej kwestii insynuują, iż mogło dojść do zakażenia.

Zachwianie naturalnej flory bakteryjnej bardzo często sprawia, iż rozwija się grzybica pochwy. Nierzadko jest ona efektem stosowanej antybiotykoterapii. Kuracja doprowadza do likwidacji dobrych bakterii oraz bytujących naturalnie w pochwie mikroorganizmów tworzących naturalną florę. Pałeczki kwasu mlekowego warunkują powstanie kwaśnego środowiska, które skutecznie chroni przed dostępem drobnoustrojów chorobotwórczych. W wyniku ich zniszczenia, w prosty sposób dochodzi do namnażania się  niektórych grzybów, zwłaszcza Candida albicans, przyczyniających się do kandydozy, czyli grzybicy pochwy.

Grzybica pochwy – przyczyny

Do głównych przyczyn grzybicy pochwy zalicza się:

  • Podrażnienia błon śluzowych okolic intymnych,
  • Duże zmiany hormonalne (wywołane np. ciążą),
  • Awitaminoza,
  • Cukrzyca,
  • Brak odpowiedniej higieny intymnej,
  • Irygacją, płukanki i zbyt częste podmywanie,
  • Obniżona odporność,
  • Stres,
  • Infekcja bakteryjna pochwy.

Grzybica pochwy – profilaktyka

Przestrzeganie zasad higieny jest podstawą w profilaktyce grzybicy pochwy. Poza podmywaniem się (nie zbyt częstym) nie zaleca się stosować gąbek czy myjek do mycia miejsc intymnych, gdyż mogą one gromadzić w sobie bakterie. Warto stosować osobny ręcznik do wycierania okolic intymnych oraz dbać o jego pełne wysuszenie, gdyż w wilgotnym środowisku o wiele łatwiej mnożą się zarówno grzyby, jak i bakterie.

Ponadto nie zaleca się stosowanie dezodorantów oraz perfumowanych wkładek do miejsc intymnych. W przypadku antybiotykoterapii rekomenduje się spożywanie probiotyków, a do mycia stosowanie specjalnych produktów posiadających takie samo pH, jak w środowisku miejsc intymnych.