Niemowlę na basenie- kiedy najlepiej zacząć?

0

Uczęszczanie z niemowlakiem na basen jest świetnym pomysłem, ponieważ środowisko wodne jest mu bliskie, ze względu na przebywanie w łonie mamy w wodach płodowych. Gdy pierwsza wizyta niemowlaka na basenie odbędzie się w odpowiednim momencie, będzie umiał wstrzymywać oddech pod wodą.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta z niemowlakiem na basenie?

Warto wybrać się z niemowlakiem na basen między 3 a 6 miesiącem życia. Najlepiej byłoby, gdyby maluch samodzielnie trzymał główkę, zatem około 4 miesiąca można zaplanować pierwszą wizytę na basenie. Około 6 miesiąca życia odruch wstrzymywania oddechu pod wodą zanika, więc jeśli w porę nie podtrzymamy u dziecka tej umiejętności, w przyszłości będzie musiało się nauczyć jej od nowa. Często rodzice mają pewne obawy co do zanurzenia niemowlaka pod wodą, dlatego można zapisać się na specjalne zajęcia z niemowlętami na basenie.

Jak wybrać odpowiednie zajęcia i pływalnię?

Przed zabraniem malucha na basen, rodzic powinien sam wybrać się do wybranej pływalni i sprawdzić, jakie panują tam warunki. Ważne jest, czy znajdują się tam przewijaki, pomieszczenia dla matek karmiących oraz czy szatnie są przestronne. Poza tym duże znaczenie ma temperatura panująca na pływalni oraz temperatura wody. Warto zwrócić uwagę na to, czy na pływalni nie panują przeciągi, które mogą być niebezpieczne dla malucha. Lepiej, aby woda w basenie nie była chlorowana, lecz ozonowana. Gdy basen spełnia wszystkie oczekiwania rodziców, należy wybrać odpowiednie zajęcia. Gdy pojawiają się jakieś pytania lub wątpliwości, można skontaktować się z osobą prowadzącą takie zajęcia i zapytać o wszystkie szczegóły.

O czym trzeba pamiętać przed wizytą na basenie z niemowlakiem?

Rzeczy do zabrania na basen będzie sporo, zatem przyda się duża torba. Konieczne będą ręczniki dla dzieci, najlepiej dwa duże z kapturkiem. Jeden ręcznik może nie wystarczyć, ponieważ być może zajdzie potrzeba wyjścia z dzieckiem z basenu, a wtedy trzeba je okryć ręcznikiem. Taka sytuacja może się powtórzyć kilkakrotnie podczas jednej wizyty, dlatego kupując ręczniki dla dzieci, warto zwrócić uwagę, czy są wystarczająco grube i chłonne. Można zrezygnować z tradycyjnych ręczników na rzecz cienkich, szybkoschnących, które również są produkowane z bawełny, ale w nowoczesny sposób. Pomimo niewielkich rozmiarów niemowlaka lepiej, gdy ręczniki dla dzieci są na tyle duże, by bez problemu móc w nie owinąć malucha po wyjściu z wody.

Poza ręcznikami trzeba zabrać ze sobą oliwkę lub balsam, by posmarować dziecku skórę, a także zwykłe pieluchy oraz pieluchy przeznaczone na basen. Warto zabrać także dodatkowy komplet ubrań, gdyby coś przypadkowo uległo przemoczeniu. Przydać się może również sól fizjologiczna do przetarcia oczu oraz specjalny, tłusty spray do uszu, który zapewni szybkie wypłynięcie wody z uszu malucha.

Niemowlę musi być całkowicie zdrowe.

Zanim wybierzemy się z niemowlakiem na basen, trzeba mieć pewność, że jest całkowicie zdrowe. Gdy dziecko miało w nocy podwyższoną temperaturę lub jest wyjątkowo niespokojne, lepiej przełożyć wizytę na basenie. Nie wolno zabierać niemowlaka na basen, gdy na jego skórze są jakieś zmiany np. wysypka lub odparzenia pieluszkowe, ponieważ woda z basenu może zaostrzyć objawy. Poza tym nie należy zabierać dziecka na basen, gdy kilka dni wcześniej miało szczepienie. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności zabierania malucha na basen najlepiej skonsultować się z pediatrą.