Podstawowe zasady zimowej pielęgnacji twarzy

0
carmex

Zimowa to bez wątpienia bardzo trudny czas dla delikatnej skóry twarzy. Kiedy nadchodzi zima, musi ona zmierzyć się z mrozem, zimnym wiatrem, opadami atmosferycznymi, a także suchym powietrzem w pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, że skóra twarzy wymaga nieco innej pielęgnacji. O czym pamiętać, dbając o twarz zimą.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry twarzy

Skóra twarzy na niekorzystne warunki reaguje bardzo szybko wysuszeniem. Kiedy zaczyna brakować jej wilgoci, staje się nie tylko sucha, ale również wiotka. Traci także elastyczność. W efekcie piecze, swędzi, staje się szara, dotknąć mogą ją stany zapalne. Zimą odpowiednie nawilżenie skóry jest szczególnie istotne. Należy jednak pamiętać, że nawilżanie zaczyna się od regularnego picia około dwóch litrów wody dziennie. Nawilżanie zewnętrzne także powinno być regularne. Krem należy nakładać na skórę codziennie.

Szukając kremu nawilżającego na zimę, warto szukać w składzie takich substancji, jak:

  • mocznik;
  • gliceryna;
  • kwas hialuronowy.

Nie tylko nawilżą one skórę, ale sprawią, że na jej powierzchni pojawi się powłoka ochronna. Ograniczy ona parowanie wody z naskórka.

Jak oczyszczać twarz zimą?

Niemniej ważne jak nawilżanie jest dokładnie oczyszczanie skóry twarzy. Zamiast jednak mydła lepiej sięgnąć po środki znacznie delikatniejsze. Mogą to być:

  • pianki;
  • mleczka;
  • żele.

Źle wykonane oczyszczanie skóry twarzy może naruszyć jej barierę ochronną, co może skutkować poważnymi podrażnieniami.

Jak odżywiać skórę twarzy w sezonie zimowym?

Zimą warto zadbać nie tylko o nawilżenie skóry twarzy, ale również jej odżywienie. Maseczki odżywcze dobrze jest nakładać przynajmniej raz w tygodniu. Można postawić na gotową, którą znajdziemy w każdej drogerii bądź przygotować ją samodzielnie. Domową maseczkę odżywczą można zrobić z miodu, płatków owsianych i oleju kokosowego.

W tej sklepowej warto szukać takich składników, jak:

  • witaminy (E, K, A, C);
  • masło shea;
  • pantenol;

Warto sprawdzić, czy nie zawiera ona parafiny. Nie wpływa ona korzystnie na kondycję skóry.

Jak chronić twarz zimą?

Zimowa pielęgnacja skóry twarzy powinna obejmować także jej ochronę. Często popełnianym błędem jest rozstawanie się z kremem z filtrem UV wraz z końcem lata. Tymczasem kremy te należy stosować również zimą. Warto pamiętać, że kiedy leży śnieg i świeci słońce ryzyko poparzeń słonecznych jest jeszcze większe niż latem. Nie można przy tym zapominać o ochronie ust. Odpowiedni krem bądź balsam, na przykład ten marki Carmex, czy Bielenda, sprawi, że wargi nie będą pierzchły mimo mrozu i wiatru.

Jakich kosmetyków nie stosować do pielęgnacji twarzy zimą?

Pod żadnym pozorem nie należy sięgać po te kosmetyki, które w swoim składzie zawierają alkohol. Wykazuje on bowiem mocne działanie wysuszające, co zimą odczuje się naprawdę bardzo szybko.

Pielęgnacja skóry twarzy jest nieco inna latem i zimą. Stosowanie odpowiednich kosmetyków i przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że po zimie twarz nie będzie wysuszona i podrażniona. Tym samym wiosnę przywitamy ze zdrowo wyglądającą skórą.