Pierwsze objawy prostaty u mężczyzn

0

Prostata daje się we znaki wszystkim mężczyznom bez względu na to czy są młodzi czy już w bardzo podeszłym wieku. Najgroźniejsze są nowotwory, które rozwijają się bez jakichkolwiek oznak, gdyż sieją spustoszenie w organizmie, kiedy mężczyzna nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak połapać się, że dzieje się coś złego?

Jak rozpoznać prostatę już w pierwszym stadium?

Niestety, mimo iż nowotwory prostaty są bardzo groźne dla każdego mężczyzny bardzo ciężko jest je rozpoznać, przede wszystkim w pierwszej fazie, kiedy to ich wyleczenie nie wiąże się z wieloma skomplikowanymi czynnościami. Te podstępne choroby w większości przypadków nie dają żadnych skutków ubocznych, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, które pozwolą na szybkie zdiagnozowanie i co za tym idzie przystąpienie do konkretnych działań. Rak prostaty stanowi zagrożenie dla całego organizmu, gdyż pojawienie się przerzutów może zakończyć się szybką i przedwczesną śmiercią. Badania należy wykonywać co najmniej raz w roku, a wraz z upływem lat kalendarza warto to robić jeszcze częściej. Jest to związane z tym, że w przypadku raka prostaty, jak i każdej innej choroby, czas odgrywa bardzo ważną rolę. Warto mieć na uwadze, że nieleczona choroba jest w stanie wywołać bardzo poważne konsekwencje, jak chociażby brak możliwości oddawania moczu, co wpływa negatywnie na całą resztę życia.

W związku z tym należy zwrócić uwagę na takie oznaki jak regularne parcie na pęcherz, zmniejszenie strumienia moczu, kiedy jednocześnie mikcja zwiększa swoją częstotliwość. Oprócz wymienionych objawów można spodziewać się niekontrolowanego wycieku moczu, długiego oddawania moczu, kiedy to płynie on wolnym strumieniem z penisa. Warto także zwrócić uwagę na pieczenie oraz ból w trakcie oddawania moczu i uczucie pełnego pęcherza nawet po skorzystaniu z toalety. To nieprzyjemne uczucie sprawia, że mężczyzna nie jest w stanie skupić się na wykonywanych przez siebie zajęciach i pracy, gdyż regularnie udaje się do toalety. Czasem biegnie do niej na łeb i szyję, a po rozpięciu spodni z penisa wylatuje parę kropli..

Przerost prostaty objawia się także ogólnym osłabieniem, gorączką, wymiotami, do tego można znaleźć krew w moczu oraz spermie. Złego samopoczucia nie należy przypisywać pracy czy dużej ilości obowiązków domowych, ale udać się do lekarza, który przy pomocy odpowiednich badan jest w stanie dokładnie skontrolować stan zdrowia.