Do czego przydadzą się liście brzozy?

0

Przytulanie się do drzewa kojarzy się z protestem ekologów lub medytacją na łonie natury, jednak ma ono swoje działanie prozdrowotne. Szczególnie zalecane jest przytulanie się do brzóz, ponieważ ich liście jonizują powietrze i przyczyniają się do poprawy warunków życia. Nie tylko dotykanie brzóz ma pozytywne działanie na organizm człowieka.

W skład preparatów z liści brzozy wchodzi wiele substancji aktywnych takich jak związki flawonoidowe – hioerozyd, mirytecyna, leutolina, garbniki katechinowe, saponiny, związki trójterpenowe, kwasy organiczne – w tym kwas askorbowy, żywice, sole mineralne oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Wszystkie te związki wspierają prawidłowe działanie układu moczowego, jak i również oczyszczanie organizmu. Liść brzozy wykazuje działanie moczopędne, pobudza pracę nerek, zmniejsza obrzęki. Zawiera on również kwas betulinowy, który sprzyja powstawaniu prawidłowej odpowiedzi organizmu na stan zapalny, przez co łagodzi bóle stawów i kości podczas infekcji. Działanie moczopędne pomaga oczyścić organizm z toksyn, co pomaga również osobom odchudzającym się.

Pielęgnacja kosmetykami brzozowymi

Liść brzozy doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Również napar z liści może służyć jako okład na podrażnioną skórę ze zmianami zapalnymi. Taki napar ma działanie kojące, poprawia stan skóry głowy i zmniejsza wypadanie włosów. Liście brzozy można zbierać samodzielnie, jednak lepiej robić to gdzieś w środku lasu czy na terenach wiejskich. Liście tego drzewa pochłaniają i magazynują zanieczyszczenia, więc te zebrane blisko często uczęszczanej przez samochody drogi, gdyż ich właściwości mogą być dużo słabsze.

Nie tylko napary

Z liści brzozy można przygotować napar lub herbatę. Uzyskany napój można wykorzystać do zewnętrznego przemywania twarzy, jako okład na oczy lub do płukania do włosów. Dobroczynne działanie lipy na skórę jest spowodowane przez zawartość saponin. Są to związki chemiczne przypominające swoim działaniem mydło.