Perspektywy niemieckiego rynku nieruchomości

0

Coraz większa ilość Polaków mieszkających i pracujących za zachodnią granicą rozważa kredyt w Niemczech i analizuje, jak wygląda tamtejszy rynek nieruchomości. Na wzrost popularności takiego zagadnienia wśród Polaków wpływa fakt, że niemal milion polskich obywateli przebywa na stałe lub czasowy na terenie Niemiec, z czego większość wyjeżdża tam w celach zarobkowych. W tak dużej grupie imigrantów znajduje się ilościowo bardzo duża grupa osób zainteresowanych kredytem w Niemczech lub znalezieniem lokalu do wynajęcia z wieloletnią perspektywą. Ceny mieszkań i domów w tym kraju są jednak bardzo zróżnicowane ze względu na dużą różnorodność lokalnych rynków pracy, a także relacji popytu i podaży na rynku nieruchomości.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Niemczech?

W dużych miastach Niemieckich za jeden metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić nawet pięć tysięcy euro. Jest to kwota, która jest ponad dwukrotnie wyższa, niż średnia cena mieszkania w najdroższym z Polskich miast, czyli w Warszawie. Warto jednocześnie zaznaczyć, że Warszawa jest wielokrotnie droższa pod tym względem niż reszta kraju. Oznacza to, że ceny mieszkań w Niemczech są dwukrotnie, a nawet trzykrotnie droższe niż w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę, że ceny trzeba skorelować ze średnią zarobków, a zakup mieszkania rozważają zazwyczaj osoby na stałe mieszkające oraz pracujące w Niemczech, na tamtejszych warunkach, ceny mieszkań okazują się nawet o 20% niższe niż w Polsce. Można to określić w ten sposób, gdy porówna się relację średniej ceny metra kwadratowego mieszkania, co średnie zarobków w danym regionie. Oznacza to, że dostępność mieszkań jest nieco łatwiejsza niż w Polsce, jeśli chodzi o kwestie ceny.

Jak wygląda dostępność mieszkań w Niemczech?

Mieszkając w Niemczech, trzeba przygotować się na to, że tamtejsze rynki nieruchomości różnią się między sobą znacznie, w zależności od miasta. Największe z nich, takie jak Frankfurt, czy Berlin są zdominowane przez ogromne ilości mieszkań pod wynajem, a ich standard jest niezwykle zróżnicowany. Dzieje się tak z tego powodu, że Niemcy przyzwyczajeni są do wielu milionów imigrantów, którzy przebywają tam okresowo, lub mieszkają na stałe, jednak od lata wynajmują mieszkania. Dlatego też rynek najmu mieszkań, a także domów jest tam dość dobrze rozwinięty. Dostępność nieruchomości do kupienia też jest duża, ale jeśli ktoś rozważa kredyt w Niemczech, musi brać pod uwagę, że aby się o taki starać trzeba mieć stałe zatrudnienie i spełniać wszystkie wymogi formalne w tym zakresie.