Operowanie prostaty

0

Zabiegi pojawiły się jako pierwsze i już od wielu lat służą pomocą u osób, które zmagają się z rakiem prostaty. W dalszej kolejności pojawiło się również leczenie farmakologiczne, które umożliwia mężczyznom zachowanie zdrowia i skuteczną walkę z chorobą. Jakie postępowanie jest rekomendowane u chorych w dzisiejszych czasach?

Leczenie prostaty

Kiedy panowie zmagają się z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego w pierwszej kolejności wykonuje się leczenie farmakologiczne, określane również mianem leczenia pierwszego rzutu. W przypadku, kiedy nie przyniesie ono żadnych rezultatów konieczne jest sięgnięcie po silniejsze dzieła, czyli operację. Jednakże warto mieć na uwadze, że nie każdy musi zgodzić się na operację, do jej wykonania potrzeby zgody pacjenta. W sytuacji, kiedy w pozostałych narządach ludzkich pojawił się już nowotwór konieczne jest wykonanie adenomektorii radykalnej.

Jednakże można skorzystać także z przez cewkowej resekcji gruczołu krokowego, metoda ta sprawdza się jednak tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z łagodnym stanem pacjenta. Do zabiegu używa się przyrządu określanego mianem resektoskopu do zasilenia, którego wykorzystuje się prąd. Narzędzie musi znaleźć się w cewce moczowej występującej w prąciu, aby w dalszej kolejności zostało skierowane do pęcherza. Nie każdy decyduje się na omawiany zabieg, gdyż wiąże się on ze znacznym bólem, w związku z tym stosuje się znieczulenie od połowy ciała w dół. Cewka moczowa musi być chroniona, dlatego korzysta się z odpowiedniego żelu. W pierwszej kolejności odbywa się skontrolowanie narządów, a następnie używa się prądu, który umożliwia cięcie oraz koagulację. Prąd daje możliwość pozbycia się tkanki gruczołu krokowego, która uniemożliwiała oddawanie moczu. Specjalista pozbywa się całego miąższu gruczołu krokowego, co sprawia, że choroba nie powinna nawrócić się. Urolog musi dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić cewki, gdyż ma ona bardzo ważne zadanie w organizmie – trzyma mocz w pęcherzu. Przedstawiony zabieg znany jest pod nazwą TURP i jest mniej skomplikowany niż klasyczna operacja. Panowie nie potrzebują tak wiele czasu, aby dojść do siebie, a dodatkowo wizyta w szpitalu jest zdecydowanie krótsza. Niestety, metoda ta wiąże się ze znacznymi wydatkami, gdyż korzysta się w niej z bardzo drogich narzędzi. To jeden z podstawowych powodów, dlaczego nie jest aż tak popularna jak klasyczne metody.