Negatywne skutki siedzącego trybu życia

0

 

Nadwaga, a w końcu otyłość. Problemy z jelitami, bóle głowy, przeciążenia kręgosłupa, żylaki, cukrzyca, hemoroidy. Przed naszymi oczami powinna się pojawić długa lista przypadłości i schorzeń, które są wynikiem siedzącego trybu życia. Co nam grozi?

Zanim kupisz maść na hemoroidy zmień tryb życia

Wstydliwy problem, a jednak tak częsty – hemoroidy. Zmaga się z nimi niemała część społeczeństwa, a liczną jej grupę stanowią osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Ta przypadłość dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale i miłośników spędzania czasu na oglądaniu telewizji czy graniu przy komputerze. Im więcej siedzimy, tym gorzej dla naszego organizmu, a maść na hemoroidy zaczyna być naszym stałym „wspomagaczem”.

Jedną z konsekwencji siedzącego trybu życia są hemoroidy. Choć stosunkowo łatwo się z nimi uporać, wybierając na przykład przeciwbólową i przeciwzapalną maść na hemoroidy, to jednak lepiej im zapobiegać. Powstają one w wyniku długotrwałych nacisków w jamie brzusznej – te zaś dyktowane są właśnie zbyt długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej. Napięcie mięśni brzucha, naciski na narządy wewnętrzne prowadzą z czasem do spowolnienia pracy jelit. Zmagamy się z zaparciami, a zalegające resztki pokarmowe pogarszają stan całego układu. Zwiększony nacisk na naczynia krwionośne doprowadza za to do rozszerzenia żył w kanale odbytu – i mamy hemoroidy.

Problemy z kręgosłupem

Pozycja siedząca nie jest naturalna dla kręgosłupa. Choć wydaje się to nielogiczne, aparat ruchu jest mniej obciążany w pozycji stojącej. Gdy nieustannie siedzimy przed komputerem, przed telewizorem, w samochodzie lub autobusie, zaczynamy odczuwać bóle – w dolnej części kręgosłupa, ale i w okolicach barków oraz karku.

Kręgosłup nie tylko się krzywi, ale i torujemy sobie drogę do zmagania się z chorobą dyskową. Siedząc, praktycznie się nie ruszamy, więc poza obciążeniem kręgosłupa, cierpią nasze stawy i więzadła.

Nadwaga, którą trudno powstrzymać

Można zauważyć tendencję, że najwięcej problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają osoby prowadzące siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej przynosi poważne konsekwencje. Organizm zamiast spalać dostarczane kalorie, gromadzi tkankę tłuszczową. Nie tylko zwiększa się masa ciała, ale i pojawia się nadciśnienie. Może nawet rozwinąć się cukrzyca, która wymaga leczenia farmakologicznego.

Maść na hemoroidy, leki na nadciśnienie, preparaty przeciwbólowe. Mamy coraz większą potrzebę ich stosowania, a to tylko ze względu na konsekwencje siedzącego trybu życia. Zamiast leczyć, działajmy profilaktycznie, aby zminimalizować ryzyko rozwoju poważnych schorzeń.