Jedź pomidory oraz orzechy i miej zdrową prostatę

0

W trakcie zmagania się z rakiem prostaty, a także w przypadku, kiedy mężczyzna pragnie go unikać należy sięgać przede wszystkim po warzywa oraz owoce. Nie trzeba rozpoczynać bardzo restrykcyjnej diety, ale mimo wszystko konieczne jest kontrolowanie wszystkiego co znajdzie się na talerzu. Co warto jeść?

Jak wygląda dieta osoby zmagającej się z rakiem prostaty?

W diecie osoby pragnącej pożegnać się z problemami z prostatą nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A oraz E, likopenu, selenu, fitoestrogenu, a także antyoksydantów. Kiedy w diecie występują odpowiednie ilości likopenu choroba nie rozwija się w szybkim tempie, a niektórzy panowie zauważają nawet pomniejszenie gabarytów powiększonego gruczołu. Likopen występuje przede wszystkim w pomidorach, a dokładniej – w ich skórce. Pomidory to jeden z niewielu owoców, który nie traci swoich cennych właściwości w trakcie gotowania, dlatego bez większych oporów można przygotowywać sosy, zupy oraz inne dania bazujące na gotowanych pomidorach. Cenny likopen występuje też w papryce, owocach dzikiej róży oraz arbuzach, jednakże jest go zdecydowanie mniej.

W diecie osoby zmagającej się z rakiem nie może zabraknąć warzyw oraz owoców, gdyż zawierają cenne flawonoidy, indole, fenole oraz witaminy A, E i C. Konieczne jest więc wzbogacenie diety o brokuły, brukselkę, kalafior, kapustę, cebulę i inne wartościowe owoce oraz warzywa. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witamina E występuje głównie w tłustych rybach morskich, owocach morza, sezamie oraz pestkach dyni.

Naukowcom udało się dowieść, że osoby, które regularnie spożywają orzechy oraz oliwę z oliwek mają zdecydowanie większą szansę na przeżycie raka prostaty oraz powrót do całkowitej normalności. Jest to związane z występującymi w wymienionych produktach antyoksydantami. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, a do tego zatrzymują rozrastanie się komórek nowotworowych.

Osoby chore nie mogą jednak spożywać tylko warzyw i owoców. W ich diecie musi znaleźć się także białko, które pochodzi z cennego źródła. Chodzi przede wszystkim o chude mięsa i nabiał. Złożone węglowodany również odgrywają ważną rolę. W związku z tym należy jeść pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste makarony, ryż oraz kaszę gryczaną.

Osoby, które pragną pokonać raka prostaty muszą unikać także konkretnych produktów przed snem. Precyzując chodzi o napoje, a nie produkty do jedzenia. Nie można pić alkoholu (przede wszystkim zabrania się piwa). Warto zrezygnować także z napojów energetycznych, kawy i herbaty. Nie należy jeść truskawek, arbuza, melona, pietruszki, ogórków oraz cebuli. Jest to związane z ich działaniem moczopędnym, które negatywnie wpływa na zmaganie się z chorobą nowotworową.