Mini band – zalety treningu z gumami

0

Gumy mini band to świetny przyrząd do ćwiczeń każdego sportowca. Doskonale uzupełniają one jednostki treningowe danej dyscypliny sportowej o tzw. trening funkcjonalny, a więc taki który wzmacnia całe ciało, zwiększa zakres ruchu, a także poprawia równowagę mięśniową. Jakie są zalety treningu wykorzystującego minibandy?

Czym są gumy mini band?

 

  • Minibandy to takie opaski wykonane z gumy syntetycznej. Najczęściej powstają one z lateksu. Opaski te cechują się tym, że maj w obwodzie 50 cm (bez rozciągnięcia), a ich szerokość wynosi 5-7,5 cm. Grubość gum mini band jest zmienna i definiuje ich rozciągliwość.
  • Minibandy zakłada się na nogi lub ręce, a kolejno rozciąga. Gumy oporowe tego typu maj różne kolory i w zależności od producenta, kolor danej gumy oznacza inny stawiany przez nią opór. Tak więc, w zależności od koloru wybrana guma będzie się łatwiej lub ciężej rozciągać.

Jakie są korzyści z wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem gum oporowych mini band?

 

Minibandy cechują się tym, że:

  • Im bardziej jest rozciągnięta guma, tym zwiększa się opór przed dalszym rozciąganiem, tym samym wpływając na zwiększenie obciążenia ćwiczenia.
  • Są niewielkie i lekkie, więc z łatwością można je wziąć ze sobą w podróż służbową czy wakacyjny wyjazd.
  • Jedna guma stawia opór przez cały zakres ruchu. Pojedyncza guma, w zależności od grubości, oferuje inny zakres obciążenia.
  • Doskonale nadają się w trakcie treningu funkcjonalnego, rehabilitacji, naprawy pewnych dysfunkcji mięśni, czy aparatu ruchu.
  • W trakcie jednego ćwiczenia zaangażowanych zostaje wiele mięśni, w tym mięśnie głębokie.
  • Z powodzeniem sprawdzają się w stretchingu.
  • Pozwalają wzmocnić całe ciało.

Jakie mini bandy warto wybrać?

W związku z faktem, iż opór gum oporowych mini band jest niewielki, to nie ma za wielkiego znaczenia, jaka dokładnie guma oporowa zostanie wybrana. Zwłaszcza że decydując się na zakup mini band, lepiej od razu kupić trzy lub cztery różne gumy (o różnych oporach) Nie są one drogie, a pozwalają na dowolną zmianę trudności danego ćwiczenia, czy też wybranie właściwego oporu wraz ze wzrostem siły mięśniowej. Paczka czterech mini band kosztuje w granicach 30-80 złotych. Zazwyczaj większa cena związana jest z większym oporem stawianym przez gumy.