Jak wygląda szkolenie z psychologii sportu?

0

Psychologia sportu to bez wątpienia niezwykle interesująca dziedzina. Jednocześnie jest to także bardzo ciekawa oraz potencjalne wysoce dochodowa ścieżka kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że polskie uczelnie w ogromnej większości nie oferują edukacji w zakresie psychologii sportu, co oznacza konieczność kształcenia się poprzez kursy.

Psychologia sportu: książka oraz dobre szkolenie to podstawa

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zajmować się psychologią sportu? Przede wszystkim konieczne będzie uzyskania tytułu Magistra psychologii, czyli ukończenie pięcioletnich studiów na kierunku psychologia. Samo ukończenie studiów nie daje nam jednak odpowiedniej podbudowy merytorycznej do pracy w charakterze psychologa sportu, podobnie jak nie zostaje się np. psychoterapeutą zaraz po ukończeniu studiów.

Konieczne jest dalsza edukacja, zarówno poprzez samodzielne zgłębianie danej dziedziny, jak też uczestnictwo w profesjonalnych szkoleniach. Czy jeden czynnik może istnieć bez drugiego? Odpowiedź brzmi: nie. Edukacja po zakończeniu studiów musi przebiegać dwutorowo po prostu ze względu na złożoność dziedziny, jaka jest psychologia sportu. Książka zawierająca cenne informacje teoretyczne oraz udział w szkoleniach są więc formami edukacji, które wzajemnie się uzupełniają. Należy pamiętać, że szkolenia trwają przeważnie po kilkadziesiąt godzin: to o wiele za mało, aby stać się rzeczywistym specjalistą w danej dziedzinie.

Jak jednak znaleźć naprawdę wartościowe opracowania książkowe? Wystarczy wpisać w Google np. psychologia sportu książka. Następnie sprawdzamy poszczególne z wyświetlonych propozycji, zwracając szczególną uwagę na kompetencje oraz doświadczenie autora książki(oczywiście, powinien on być doświadczonym psychologiem sportu, najlepiej z obszernym dorobkiem naukowym; książki pisane przez różnego rodzaju specjalistów od coachingu należy sobie odpuścić).

Jak wyglądają szkolenia w zakresie psychologii sportu?

Standardowo, szkolenia z psychologii sportu zawsze zawierają kilka głównych elementów:

1. Wprowadzenie do psychologii sportu

2. Analiza doświadczeń coachingowych w sporcie

3. Specyfika pracy psychologa w sporcie

5. Techniki antystresowe wykorzystywane w pracy ze sportowcami

6. Metody diagnostyczne wykorzystywane w pracy ze sportowcami

Oczywiście, im szerszy i bogatszy jest zakres merytoryczny szkolenia, tym lepiej. Wybierając szkolenia z psychologii sportu należy zwracać szczególną uwagę na renomę ich organizatora a także kompetencje osób prowadzących szkolenie. Na rynku można znaleźć również tańsze oferty, które pozwalają uzyskać takie czy inne certyfikaty. Należy jednak pamiętać, że w takich wypadkach posiadany certyfikat będzie mógł służyć nam co najwyżej w celach marketingowych. Prawdziwe merytoryczne przygotowanie można zdobyć tylko poprzez uczestnictwo w wysokiej jakości kursach.