Dachy modułowe czy blachodachówki — jaki wybór podjąć?

0
rukki

Coraz więcej osób planujących założenie dachu decyduje się na zastosowanie pokrycia blaszanego. Inwestorze szczególnie doceniają wyjątkową trwałość tego typu produktów, jak również chwalą sobie ich różnorodność wzorów i kolorów. Jednak podczas wyboru odpowiedniego dla siebie dachu, wielokrotnie pojawia się dylemat odnośnie tego, czy lepszym rozwiązaniem jest blachodachówka cięta, czy może dach modułowy z blachodachówki?

Założenie dachu – co warto wiedzieć?

Pokrycia z blachy, a więc blachodachówki, blachy płaskie i trapezowe, to zarówno dobry wybór w przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych, jak i podczas remontowania starych dachów. W związku z ich niewielką wagą nie jest konieczne wzmocnienie więźby dachowej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów remontu.  jeden metr kwadratowy pokryć blaszanych, waży mniej więcej 4 kg. Podczas remontu, po zapadnięciu decyzji o zakupie pokrycia stalowego, nadszedł czas na dobranie odpowiedniego rodzaju i najlepiej, aby było to u sprawdzonego dostawcy, jak np. Ruukki.

Blachodachówka cięta na wymiar – kiedy warto ją wybrać?

Blachodachówki cięte na wymiar są długie, dochodzące nawet do kilku metrów. To arkusze blachy, które tworzone są na konkretny wymiar zgodnie z projektem dachu. W związku z powyższym blachodachówki tradycyjne najczęściej stosowane są na prostych połaciach jedno- oraz dwuspadowych, które nie zawierają lukarn i facjat. Każde wyliczenie ilości niezbędnego materiału przeważnie wykonuje sprzedawca materiału pokryciowego przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego. W ten sposób arkusze blachy są doskonale dopasowane do dachu – tak więc nie ma potrzeby ich przycinania. Montaż blachodachówki ciętej jest błyskawiczny, a odpad minimalny. Biorąc pod uwagę długość blaszanych arkuszy, bardzo istotne jest zachowanie ostrożności podczas ich transportu, rozładunku i montażu. Jednak stosowanie się do zaleceń producenta sprawi, że pokrycie blaszane będzie służyło przez długie lata.

Dachy modułowe z blachodachówki — co warto o nich wiedzieć?

Blachodachówka modułowa to arkusze blachy o niewielkiej powierzchni, które tworzą kompletny system szybkiego montażu dachu. Arkusze w razie potrzeby mogą być docinane na konkretny wymiar na placu budowy. W związku z tym, że pakowane są w baczkach bezpośrednio na paletach, transport i rozładunek to żaden problem. Tak zapakowane blachodachówki modułowe to również łatwiejszy montaż pokrycia dachowego – dekarz może od razu rozpocząć swoją pracę, gdyż nie musi rozkładać i dopasowywać poszczególnych arkuszy