Czy Ukraińcy opuszczą polski rynek pracy?

0

Emigracja zarobkowa pracowników z gorzej opłacanych bądź przeżywających różne kryzysy regionów w kierunku bardziej dochodowych i rozwiniętych państw, jest całkowicie naturalnym procesem. Polska z uwagi na swój regularny wzrost gospodarczy i rozwój w wielu aspektach stała się państwem atrakcyjnym zarobkowo między innymi dla pracowników zza naszej wschodniej granicy – Ukrainy czy Białorusi.

Chociaż wynagrodzenie w złotówkach i warunki bytowe w Polsce są bardzo korzystne dla pracowników z Ukrainy, praca Niemcy staje się dla nich dzisiaj jeszcze korzystniejszą perspektywą.

Jaka praca czeka na Ukraińców

W Niemczech propozycje zatrudnienia dla obcokrajowców ograniczone są przeważnie do kilku sektorów gospodarki czy produkcji, które nie są dość atrakcyjne dla samych Niemców. Podobnie jak w Polsce, Ukraińcy najchętniej podejmowani są do prac fizycznych czy robót budowlanych i branży produkcyjnej, w Niemczech stanowią także istotną grupę pracowników branży spożywczej czy przetwórczej.

Oferty pracy Niemcy dla osób spoza kraju oraz spoza Unii Europejskiej są przeważnie takie same jeśli chodzi o warunki finansowe i rozpoczynają się na pułapie 10 euro za godzinę, by dość szybko rosnąć wraz z doświadczeniem i zatrudnieniem pracownika. Są to więc pieniądze nieporównanie wyższe, aniżeli w Polsce, za wykonywanie pracy w identycznym zakresie – nie dziwi więc, że przy negatywnie nastawione do mniejszości narodowych opinii publicznej, coraz więcej Ukraińców czy Białorusinów rozważa dalsze emigrowanie za lepszymi warunkami bytowymi i płacowymi, a Niemcy są pierwszym i najbardziej oczywistym kierunkiem do dalszej podróży z terenu Polski.

Oczekiwania względem osób szukających pracy Niemcy mają takie same bez względu na kraj pochodzenia czy język zatrudnianych pracowników. Bardzo istotny jest tam okres próbny, podczas którego nowi pracownicy są bardzo szybko wdrażani w konkretne stanowisko pracy czy zakres obowiązków i już po pierwszych kilku dniach samodzielnie muszą realizować powierzone zadania. W ten sposób pracownik musi się szybko odnaleźć i sprawdzić w działaniu bądź równie szybko wysyła jasny sygnał, że praca w takim charakterze mu nie odpowiada.