Badania dla każdego

0

Kiedy chodzi o prostatę żaden mężczyzna nie jest bezpieczny. Problemy z nią związane zaczynają się głównie po ukończeniu 40 roku życia, jednakże nie jest to reguła. Wręcz w dzisiejszych czasach zauważa się tendencję do pojawia się raka prostaty u młodych mężczyzn, którzy są jeszcze w kwiecie wieku. Ta niepokojąca tendencja sprawia, że trzeba zacząć regularnie wykonywać badania.

W jaki sposób można badać prostatę?

Badania prostaty wykonuje się u urologa, jednakże równie dobrze może zająć się tym lekarz pierwszego kontaktu. Jego zadanie polega na wykonaniu badania prostaty per rectum. Jest to badanie do którego lekarz wykorzystuje swoje palce. Nie należy ono do najprzyjemniejszych, jednakże stanowi to nieodłączny element dbania o własne zdrowie. Specjalista pod wpływem dotyku jest w stanie stwierdzić czy gruczoł krokowy jest powiększony, co oznacza wystąpienie schorzenia. Warto mieć na uwadze, że skutki uboczne związane z chorobą pojawiają się, kiedy jest ona już bardzo rozwinięta i często jest za późno na ratunek. Właśnie z tego względu warto przetrwać nieprzyjemne badanie i zrobić to w imię zachowanie zdrowia oraz życia na długie lata.

Prostata znajduje się za pęcherzem moczowym, a jego wielkość można przyrównać do kasztana. Składa się on z cewki moczowej, stąd problemy z omawianą chorobą sprawiają, że pojawia się parcie na pęcherz oraz problemy z oddawaniem moczu. Negatywne skutki uboczne pojawiają się jako efekt działania androgenów, a także problemów z produkcją testosteronu. Dieta w której występują przede wszystkim produkty podwyższające cholesterol również działają w ten sposób.

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. W przypadku, gdy gruczoł krokowy jest większy niż być powinien, lekarz poleci wykonywanie USG jamy brzusznej. To wtedy można dokładnie przyjrzeć się prostacie. Jeśli prostata jest podwyższona należy udać się również na badanie krwi i oznaczenie poziomu markerów PSA. Wszystkie te czynności sprawiają, że choroba zostaje szybko zweryfikowana i można przystąpić do odpowiednich działań. Warto mieć na uwadze, że czynności te należy wykonać bez względu na wiek, kiedy u innego członka rodziny wykryto raka prostaty.