Wstydliwy problem wielu osób

0

Ludzie cierpiący na hiperhydrozę czują się i wyglądają, jakby właśnie nad nimi oberwała się chmura. Oni pocą się wszędzie- nie tylko pod pachami, ale także na głowie, na brzuchu, plecach. Ich organizm zachowuje się tak, jakby chciał się pozbyć całej wody z organizmu.

Osoby spocone często kojarzą się nam z otyłymi lub zestresowanymi ludźmi, którzy w dodatku nie używają antypersirantu. Oczywiście jest kilka czynników, które wywołują nagłe pocenie się takie jak spora nadwaga, cukrzyca, stres. Są jednak osoby, które pocą się od momentu, kiedy wstaną z łóżka, czasem nawet do północy i nie mają na to wpływu. Ci ludzie chorują właśnie na hiperhydrozę.

Skutki psychologiczne

Nadmierna potliwość rzadko jest postrzegana jako choroba a lekarze pierwszego kontaktu niewiedzą co zalecić na tę przypadłość. Jest to jednak dolegliwość bardzo uciążliwa i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Nadmierna potliwość przede wszystkim odbiera pewność siebie, gdyż człowiek zlany potem czuje się brudny i boi się, że robi złe wrażenie na innych. Nadmierna potliwość może doprowadzić nawet do depresji.

Jakie są sposoby na nadmierną potliwość?

Przy skrajnej hiperhydrozie zwykłe antyperspiranty nie pomogą. Tutaj leczenie musi być bardziej agresywne. Przede wszystkim należy poszukać specjalisty, który zna się na leczeniu tego typu przypadłości, czyli dermatologa, bądź lekarza medycyny estetycznej. Nadmierna potliwość jest leczona najczęściej lekami hamującymi pocenie się. Jeżeli one nie działają, lekarz może zalecić elektrostymulację lub terapię laserową przeprowadzaną w gabinetach medycyny estetycznej.

Nie powinno się pozostawiać nadmiernej potliwości bez leczenia, gdyż może być ona powodem wielu nieprzyjemnych powikłań takich jak potówki, ropnie, wypryski, a nawet zaburzenia elektrolitowe. Najskuteczniejsze i najmniej obciążające są terapie, które działają bezpośrednio na skórę, czyli laser i jonoforeza. Leki stosowane przy tej chorobie znacznie obciążają organizm, powodują senność, suchość w ustach czy problemy z widzeniem.