5 substancji naturalnych, które zmniejszają stres

0

Zioła pomagają w walce ze stresem, jednak nie są zbyt skuteczne w leczeniu uporczywej bezsenności czy silnych stanów lękowych. Doskonale sprawdzają się u osób, które łatwo się denerwują, mają kłopoty ze stresem i usypianiem oraz są ciągle spięte. Zastosowanie takich substancji naturalnych jak ashwagandha, lawenda, dziurawiec, pokrzywa czy werbeny, może w znacznym stopniu zmniejszyć poziom stresu u takich osób.

Zioła jako ratunek przed stresem

Zioła na bezsenność, stress, chandrę czy początki depresji można stosować bez obaw, iż uzależnią czy utrudnią pracę. Posiadają one łagodne, ale skuteczne działanie – pod warunkiem, iż zażywane są regularnie. Kuracja zazwyczaj trwa od czterech do sześciu tygodni, a kolejną można powtórzyć już po dwutygodniowej przerwie.

Zioła na stres

Poniżej wymienione zostały wybrane zioła przeciwdziałające stresowi wraz z ich krótką charakterystyką:

  • Ashwagandha – występuje również pod nazwą „czereśnia zimowa” czy też żeń-szeń indyjski. Jedną z najbardziej cenionych zalet ashwagandhy jest obniżenie uczucia niepokoju i poziomu stresu. Badania wykazały, iż zmniejsza ona wpływ stresu na mózg nawet w 80%. Sprawia to, iż jest ona przeznaczona dla każdej osoby, która żyje i pracuje w środowisku o dużym poziomie stresu lub czuje wypalenie. Ponadto żeń-szeń indyjski obniża poziom kortyzolu, zwanego również hormonem stresu oraz stymuluje organizm do leczenia uszkodzeń układu nerwowego i poprawia komunikację między komórkami nerwowymi. Dodatkowo ashwagandha pomaga w leczeniu bezsenności oraz poprawia jakość snu.
  • Lawenda – to niski krzew posiadający silnie pachnące kwiaty i listki. Napar z jej kwiatów przynosi ulgę przy zawrotach i bólach głowy, obniża ciśnienie krwi, działa rozkurczowo, wzmacnia system obronny oraz uspokaja. Pomaga również przy zaburzeniach gastrycznych i bezsenności.
  • Dziurawiec – jest zielem rosnącym na łąkach, bogatym m.in. w flawonoidy i ksantony. Cechuje się łagodnym działaniem rozkurczowym. Przygotowane z niego wyciągi alkoholowe posiadają właściwości przeciwdepresyjne. Warto wiedzieć, iż wzmaga wrażliwość organizmu na światło, tak więc w trakcie kuracji nim należy zrezygnować z solarium i nie przebywać zbyt długo na słońcu.
  • Pokrzywa – jest pospolitą rośliną cechującą się niepospolitymi właściwościami. Zawiera w sobie m.in. dużą ilość witaminy C, kwasy organiczne, wapń, żelazo i potas. Posiada działanie wzmacniające, usprawnia przemianę materii, podnosi odporność oraz zwiększa ilość czerwonych krwinek.
  • Werbena – jest aromatycznym ziołem uprawianym w ogrodach, które wzmacnia układ nerwowy. Traktowana jest jako skuteczny środek uspokajający, stosowany m.in. w przypadku bezsenności. Pobudza ona procesy przemiany materii, a także łagodzi bóle migrenowe.